ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Των «ερυθρόλευκων» τους φταίει η διαιτησία

Με 1-0 επικράτησε χθες στο ΟΑΚΑ μία πολύ δυνατή και γρήγορη ΑΕΚ έναντι του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ συνεχίζει το σερί των νικών, και το -πρώτο με τη φανέλα της ΑΕΚ- γκολ του Αϊντάρεβιτς, έφερε αισιοδοξία στον κόσμο της” Ένωσης”.

Το γκολ μπήκε στο 34ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η “Ένωση” έπαιζε κυρίως μονότερμα, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να ανοίξει το σκορ. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ εξ αρχής μπήκε στο γήπεδο με το… μαχαίρι στα δόντια κι η νίκη κρίθηκε στο πεδίο της (μεγαλύτερης) επιθυμίας.

Ωστόσο, η ομάδα του Πειραιά έχει κάνει την δική της εκτίμηση για τον αγώνα. Αποδίδει την ήττα της σε… στημένη διαιτησία, με τον Κούλη Δουρέκα να καταγγέλλει ότι οι διαιτητές του ντέρμπι συνομιλούσαν στα αποδυτήρια με εκπροσώπους της “Ένωσης” πριν το ματς. “Γκρίνιες” υπήρξαν και για το γκολ του Αϊντάρεβιτς, με τον Καραπαπά να ισχυρίζεται ότι ο διαιτητές σφύριξε την εκτέλεση του φάουλ, όσο ο Λεάλι έστηνε ακόμα το τείχος του.

Παρ’όλα αυτά, το χθεσινό ματς ήρθε να συμπληρώσει το σερί των διαδοχικών νικών στο ΟΑΚΑ, κατατάσσοντας την ΑΕΚ στην 5η θέση της κατάταξης.