Ασταμάτητος ο Giannis με νέο double double στο 3Χ3 των Μπακς

Ασταμάτητος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με ένα τρίτο διαδοχικό duble double, επέτρεψε στους Μπακς να πανηγυρίσουν και στο 3ο τους παιχνίδι από την έναρξη της σεζόν, επικρατώντας αυτή την φορά με 124-113 των Νικς μέσα στο Μιλγουόκι.

Να σημειωθεί ότι αυτή είναι μόλις η όγδοη φορά στην ιστορία των Μπακς που …ανοίγουν την σεζόν με 3-0, ενώ έχουν κάνει το 4-0 η και μεγαλύτερο σερί, μόνο δύο φορές, με πιο πρόσφατη την σεζόν 2001-02.

Ο Έλληνας σούπερ-σταρ σημείωσε 31 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ επίσης μοίρασε 4 ασίστ, είχε 2 κοψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά ο Κρίς Μίντλετον με 30 πόντους, αλλά και ο Έρικ Μπλέντσο, που έφτασε με την σειρά του σε double double (16 πόντοι και 13 ασίστ). Από τους Νικς ξεχώρισε ο Χάρνταγουεϊ με 24 πόντους και ο Καντέρ που έκανε double double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ούτε αυτή την φορά οι Λέικερς κατάφεραν να πανηγυρίσουν μπροστά στους φίλους στο Λος Αντζελες, όπου γνώρισαν την ήττα με 143-142 από τους Σπερς, η τρίτη σε ισάριθμα ματς από την αρχή της σεζόν, στον έως τώρα καλύτερο αγώνα της περιόδου.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς, με μακρινό τρίποντο στα 2,4’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε για τους Λέικερς σε 128-128 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως αποδείχθηκε μοιραίος, αφού αρχικά με το σκορ στο 142-141 υπέρ των Λέικερς αστόχησε σε 2 βολές και λίγο αργότερα, με το σκορ στο 143-142 για το Σαν Αντόνιο, αστόχησε σε σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στην παράταση και η Ουάσινγκτον κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Πόρτλαντ , με σκορ 125-124 και πρωταγωνιστή τον Μορίς που πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ .

Οι Ουόριορς δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Σανς, πανηγυρίζοντας μία άνετη νίκη με σκορ 123-103, έχοντας πρωταγωνιστή τον Στεφ Κάρι (29 πόντοι και 8 ασίστ), με πρωταγωνιστή τον Σλοβένο Λούκα Ντόντσιτς (19 πόντοι) οι Μάβερικς νίκησαν 115-109 τους Μπουλς στο Ντάλας, ενώ οι Μάτζικ επιβλήθηκαν των Σέλτικ με 93-90 μέσα στη Βοστώνη, έχοντας κορυφαίο τον Νίκολα Βούτσεβιτς με double double (24 πόντοι και 12 ριμπάουντ).