Διαβάστε στο Documento

Documento Newspaper

Euroleague: Μπάμπεργκ - Ολυμπιακός (68-82)

Tην 5η του ήττα στη Euroleague γνώρισε στη ο Ολυμπιακός από τη Μπάμπεργκ με 68-82 , στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το καταστροφικό πρώτο 20λεπτο, διάστημα στο οποίο βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 21 πόντους. Τραγική σε άμυνα και επίθεση η ομάδα του Πειραιά, εκτός του Σπανούλη είχε τους υπόλοιπους παίκτες σε πολύ κακό βράδυ και ηττήθηκε για 3η σερί φορά από τη Μπάμπεργκ που έφτασε τις 5 νίκες σε 14 παιχνίδια.

Ο φοβερός στην τελευταία περίοδο Μίλερ έκλεισε το ματς με 20 πόντους (14 πέτυχε στο τελευταίο 10λεπτο), ενώ στους 17 σταμάτησε ο Κοζέρ, όλους στο πρώτο μέρος. Ο Σπανούλης με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ενώ άλλους 14 πέτυχε ο Παπανικολάου.

Κακός σε όλους τους τομείς ήταν ο Ολυμπιακός του πρώτου 10λεπτου. Περίπου 5 λεπτά έκαναν να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι οι Πειραιώτες που βρέθηκαν να χάνουν 0-11 και το τέλος του 10λεπτου τους βρήκε στο -10 (13-23). Στο διάστημα αυτό η ομάδα του Σφαιρόπουλου έκανε 4 λάθη, ενώ ήταν πάρα πολύ άστοχη από μέση και μακρινή απόσταση.

To «Βατερλό» του Ολυμπιακού δεν είχε προηγούμενο στην 2η περίοδο. Με σερί 8-0 η Μπάμπεργκ ξέφυγε με 18 πόντους (31-13), απάντησαν οι «ερυθρόλευκοι» με δικό τους 8-0 (31-21), αλλά δεν είχαν συνέχεια στην απόδοσή τους. Με τον Κοζέρ να κάνει το ματς της ζωής του (17 πόντους, 4/5 τρ.) και τον Μέλι να «αλωνίζει» στο παρκέ (9π., 3ασ) η ομάδα του Τρινκέρι κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με 21 πόντους (48-27), αλλά ο Σπανούλης σε «νεκρό χρόνο» με «γκολ-φάουλ» έγραψε το 48-30 του πρώτου μέρους.

Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» ήταν η μοναδική απειλή για το καλάθι της Μπάμπεργκ (10π. με 1/5 τρ.), αλλά σε συνολικό επίπεδο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρέθηκαν σε τραγική βραδιά (9/18 δίπ, 2/12 τρ. και 6/11 βολές).

Ο Ολυμπιακός του τρίτου 10λεπτου δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα του πρώτου μέρους. Με πολύ καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση κι επιμέρους σκορ 20-11 οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο 59-50. Δεν είχε δυνάμεις, όμως, η ελληνική ομάδα στην 4η περίοδο, όπου με τον Μίλερ να «σκοτώνει» τον Ολυμπιακό στα πρώτα 4 λεπτά (9π.) η Μπάμπεργκ ξέφυγε με 16 πόντους (72-56) έξι λεπτά πριν το τέλος και έφτασε σχετικά άνετα στην 5η της νίκη.