Euroleague: Οδυνηρός αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό – Τον «λύγισαν» Ζαλγκίρις και απουσίες

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε τη Euroleague για φέτος, με μία απογοητευτική εμφάνιση στο Κάουνας, 101-91, στον 4ο προημιτελικό. Η Ζαλγκίρις «έγραψε» ιστορία!

Αν και με μειονέκτημα έδρας, απέκλεισε τον περυσινό φιναλίστ με 3-1 στα πλέι οφ και «σφράγισε» το πρώτο εισιτήριο για το Βελιγράδι. Δεκαεννέα χρόνια μετά το πρώτο φάιναλ φορ της ιστορίας της (σ.σ. είχε συνδυαστεί και με τον πρώτο τίτλο το 1999), ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και οι παίκτες του φτιάχνουν βαλίτσες για το δεύτερο!

Χωρίς τον τραυματία Γιώργο Πρίντεζη στη δωδεκάδα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -17 στο 17ο λεπτό, δεχόμενος «βροχή» από τρίποντα (13/24 στο σύνολο!) λόγω της αμυντικής ολιγωρίας του. Για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν, δέχτηκε περισσότερους από 49 πόντους μέχρι το ημίχρονο ο Ολυμπιακός! Τυπική και βασανιστική διαδικασία το β΄ μέρος, όνειρο απραγματοποίητο το 7ο φάιναλ φορ στα τελευταία 10 για την ομάδα του Πειραιά. Μία πανάξια πρόκριση για τους Λιθουανούς που βρήκαν «λαβωμένο» τον αντίπαλο και κυριάρχησαν στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (5-1 φέτος). Η Ζαλγκίρις θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Φενερμπαχτσέ-Μπασκόνια (2-1 μέχρι στιγμής).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-37, 78-56, 101-91

Με 4 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο, εκ των οποίων τα τρία διαδοχικά (1 ο Πάνγκος και 2 ο Μίτσιτς), η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 14-5 (+9). Έξω από τα 6.75 κι ο Σπανούλης, μείωσε σε 14-8. Ο Σφαιρόπουλος πέρασε τον Ουίλτζερ αντί του Τιλί στο «4» και ο Γιασικεβίτσιους τον Ουάιτ αντί του Γιανκούνας. Οι Λιθουανοί είχαν βρει ρυθμό, λόγω της άμυνας «ελβετικό τυρί» των «ερυθρόλευκων» και ξέφυγαν με +8, 21-13, μετά από 5 σερί πόντους του Κέβιν Πάνγκος (10π.). Το δεύτερο φάουλ του Παπανικολάου (2 είχε και ο σέντερ της Ζαλγκίρις Μπράντον Ντέιβις) υποχρέωσε τον Σφαιρόπουλο να ρίξει στη θέση του τον Παπαπέτρου. Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει στην άμυνα, κυρίως στους ψηλούς! Ο Ουίλτζερ μείωσε σε 21-16 και ο Μπράιαν Ρόμπερτς (7π.) σε 21-18, με 2 βολές για να μειώσει και στον πόντο σε 21-20 με 2 βολές ο Στρέλνιεκς. Όμως, ο Λετονός αστόχησε στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού κι ας είχε κλέψει ο ΜακΛιν. Ο Μπράντον Ντέιβις δεν άφησε την ευκαιρία, 23-20 και στην εκπνοή της 1ης περιόδου ο Παπαπέτρου μείωσε σε 23-22, αφού οι διαιτητές έδειξαν πως πατούσε τη γραμμή του τριπόντου. Το σκληρό παιχνίδι της Ζαλγκίρις είχε ως αποτέλεσμα να μετρούν 10/11 βολές οι «ερυθρόλευκοι», αλλά οι Λιθουανοί μετρούσαν 5/9 τρίποντα!

Με πολυφωνία στην επίθεση (Ουλανόβας, Καβαλιάουσκας, Ούντριχ), οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα, 29-24, αλλά το τρίποντο του Στρέλνιεκς έφερε το παιχνίδι στο καλάθι, 29-27. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα έδινε ξανά δικαιώματα για το 35-27, κι ενώ ο Σπανούλης είχε επιστρέψει στη θέση του Στρέλνιεκς. Με Ουίλτζερ στο «4» και Τιλί στο «5» έπαιζε ο Σφαιρόπουλος. To σερί της Ζαλγκίρις διευρύνθηκε σε 14-0 με 2 τρίποντα από Μιλάκνις και Ουλανόβας και δίποντο του τελευταίου, 43-27 (-16)! Το παιχνίδι είχε «ξεφύγει» για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε και στο -17, 46-29, με 1 βολή του Τουπάν. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 5-8 για την ομάδα του Πειραιά που απλώς είχε μειώσει σε 51-37 στο ημίχρονο. Τα 9/21 σουτ εντός παιδιάς του Ολυμπιακού έναντι των 19/32 της Ζαλγκίρις έκαναν τη διαφορά!

Η τελευταία αντίδραση του Ολυμπιακού υπήρξε όταν έριξε τη διαφορά στους 11, 59-48, με τρίποντο του Ουίλτζερ. Και πώς να έχει συνέχεια, όταν η απάντηση ήταν δύο τρίποντα, από Ουλανόβας και Ουάιτ, 65-48. Το +17 έγινε και +23, 76-53, με τον Ουλανόβας να φτάνει τους 20 πόντους με 3/4 σουτ τριών πόντων. Για 6 λεπτά στην 3η περίοδο, η ελληνική ομάδα δεν είχε επιχειρήσει ούτε ένα δίποντο (6/12). Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ 78-56, η Ζαλγκίρις χαλάρωσε και το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να φτάσει σε απόσταση 11 πόντων, 91-80, 2:32 πριν τη λήξη. Η απογοήτευση του ηττημένου και ο ενθουσιασμός του νικητή είχε ως συνέπεια τα νεύρα στο τέλος, με τον Κώστα Παπανικολάου να αποβάλλεται μετά από αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή, 40΄΄ πριν τη λήξη (93-86). Το 101-91 ήταν το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Ντιφαλά (Γαλλία)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Πάνγκος 21 (2), Τουπάν 11 (1), Ούντριχ 4, Γιανκούνας 8 (1), Σάτζους, Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 9 (3), Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας 1, Ουλανόβας 20 (3)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 19 (2), Μιλουτίνοβ 3, Στρέλνιεκς 17 (2), Τιλί 3 (1), Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 10 (2), Ουίλτζερ 12 (2)