Μεγάλη νίκη για Παναθηναϊκό επί της Φενέρ (70-68) με μπροστάρη Παππά

Με ηγέτη τον Νίκο Παππά, που πέτυχε 24 πόντους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 70-68 της κατόχου του τίτλου Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ καλα στην αναμέτρηση και με 2/2 τρίποντα από τους Γουόναμεϊκερ και Μέλι πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα (5-10 στο 4′). Ο Παναθηναϊκός, όμως, με το Καλάθη να αναλαμβάνει το σκοράρισμα της ομάδας μάζεψε γρήγορα την διαφορά και με την βοήθεια των Ρίβερς και Ντενμον πέρασε για πρωτη φορά μπροστά στο 9′ με 19-17. Η Φενέρ όμως με 4 αναπάντητους πόντους στο τέλος της περιόδου ξαναπέρασε μπροστά με 19-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα «χτύπησε» τους «πράσινους» μέσα στην ρακέρα τους με τον Γιάν Βέσελι και με ένα σερί 7-0 μετέτρεψε το 24-25 στο 13′ σε 24-32 στο 15′. Οι «πράσινοι» ,όμως, αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λεκαβίτσιους και Γκέμπριελ μείωσαν και πάλι στο καλάθι (30-32). Η ευστοχία όμως των παικτών του Ομπράντοβιτς από την περιφέρεια (5/7 τρίποντα) τους έστειλε στα αποδυτήρια με … αέρα 8 πόντων (36-44).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα, δέχθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο μόλις 11 πόντους, και με τον Παππά να παίρνει το όπλο του στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στους (53-55 στο 30΄).

Η «σκυλίσια» άμυνα του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και με καλάθι και φάουλ του Παππά πέρασε μπροστά με 67-66 1 λεπτό πριν την λήξη. Ο Ντατόμε με 2/2 βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ευρώπης αλλά ο Παππάς με ένα τρομερό τρίποντο 2″ πριν την λήξη έδωσε την νίκη στους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5 , Παππάς 24 (2), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 5 , Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 12 , Αντετοκούνμπο 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 4, Μέλι 14 (2), Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 14 (2), Σλούκας 6 , Νάναλι, Γκούντουριτς 2, Βέσελι 15, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 13 (3).