Μπάσκετ: Συνεχίζουν αήττητοι οι Νέοι

Χωρίς απώλειες ολοκλήρωσε η Εθνική Νέων μπάσκετ την α’ φάση του Ευρωμπάσκετ U20, αφού κατέβαλε την αντίσταση των Γερμανών στην τελική ευθεία του αποψινού αγώνα στα Χανιά: 86-77, από το 43-54 του 26ου λεπτού.

Η ελληνική ομάδα τερμάτισε αήττητη τους αγώνες του Α’ Ομίλου και έδωσε ραντεβού με το Μαυροβούνιο στη φάση των «16», την Τετάρτη στο Ηράκλειο. (9.15 μ.μ.)

Το 13-0 που πέτυχαν οι διεθνείς μας, με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο (18 π.) και Κόνιαρη (17 π.) μετά το 35ο λεπτό (με αφετηρία το 63-65), ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά απέναντι στους Γερμανούς, μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό στο κλειστό της Κλαδισού. Στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ ήταν 37-38. Διακρίθηκαν επίσης οι Δίπλαρος (15 π.), Μουράτος (9 π.), Λούντζης (9 π.).