Ο Άρης κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Η παράταση θύμισε μάχες από παλιά…

Θρίλερ από τον παλιό καιρό, έστω με χαμηλό δείκτη ποιότητας, επιφύλαξαν ο Άρης και ο ΠΑΟΚ στους 5.000 θεατές που γέμισαν τη σάλα “Nick Galis”. Ο Άρης πήρε το ντέρμπι στην παράταση με 69-65 και απέκτησε προβάδισμα (1-0) στο κυνήγι μίας θέσης στα ημιτελικά της Α1 μπάσκετ.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με διαφορά 7 πόντων στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με «τετράποντο» του Τσόχλα και τρίποντο του ΜακΦάντεν, για να στείλει το ματς στην παράταση (61-61).

Ο κορυφαίος του αγώνα, ανήμερα των 35ων γενεθλίων του, Βασίλης Ξανθόπουλος (16 π.), σφράγισε τη νίκη του Άρη με ένα ριμπάουντ και δύο βολές μετά το άστοχο σουτ του Άσκα στο 67-65. Ο Αυστραλός Σόμπι ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ και του αγώνα με 20 πόντους.

Ο νικητής του best-of-3 ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό, ενώ αύριο αρχίζει η προημιτελική σειρά που θα αναδείξει τον προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού, ανάμεσα στην ΑΕΚ και το Ρέθυμνο.