Ο «τελικός» της Ελλάδας με Πολωνία – Νίκη ή… αποκλεισμός

Στον «τελικό» της 4ης και τελευταίας θέσης από τον 1ο όμιλο που οδηγεί στην Κωνσταντινούπολη, η εθνική δίνει την “υπέρτατη” μάχη απέναντι στην Πολωνία για μία θέση στους “16” του Ευρωμπάσκετ 2017.

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα αντιμετώπιζαν πρόβλημα από τη γραμμή ψηλών της Πολωνίας στο 1ο δεκάλεπτο και παρά τους 10 πόντους του Σλούκα και τους 7 του Καλάθη, βρέθηκαν στο -8, 19-27 και 21-29.

Έκτοτε απάντησαν με σερί 11-0, για το 32-29 με τρίποντο του Παπανικολάου, ξέφυγαν δύο φορές και με +6, 37-31 και 39-33, για το 49-43 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Πολωνοί μπήκαν πιο δυνατά με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν με καμία ομάδα στη συνέχεια να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με μεγαλύτερη των 3 πόντων διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 70-67 υπέρ της Εθνικής.

Πρόκειται για το πιο κρίσιμο παιχνίδι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος καθώς σε περίπτωση ήττας η Εθνική θα αποκλειστεί, γράφοντας μία από τις πιο “μαύρες” σελίδες στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ τα τελευταία 30 χρόνια.