Ολυμπιακός: Ιδού η Ρόδος, ιδού και η νίκη!

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι Πειραιώτες, οι οποίοι έσπασαν ένα σερί επτά εντός έδρας νικών των «θαλασσί» στο πρωτάθλημα, επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά έκανε το… καθήκον του και νίκησε 70-59 τον Κολοσσό Ρόδου στο «Βενετόκλειο», στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70.

Με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-2 στο 3΄, ενώ στα μισά της πρώτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 14-8. Ακολούθησε σερί 7-0 από τον Κολοσσό που πέρασε μπροστά με 15-14 στο 7΄, ενώ ο Βασιλόπουλος με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους «θαλασσί» (16-14), 55 δεύτερα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και η ολοκλήρωση του α΄ μέρους τις βρήκε ισόπαλες 35-35, με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις 8/18 βολές στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με σερί 6-0, με το οποίο προηγήθηκαν 41-35, αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με σερί 14-0 και πέρασε μπροστά με 49-41 στο 26΄. Ο Άχονεν μείωσε με τρίποντο (49-44), αλλά το γκολ-φάουλ του Μπιρτς διατήρησε στο +8 (52-44) τους Πειραιώτες, οι οποίοι διαχειρίστηκαν τη διαφορά και «έκλεισαν» την τρίτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (55-46). Αξίζει να σημειωθεί ότι περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Σπανούλης ζήτησε αλλαγή, λόγω «σφιξίματος» στον δεξιό προσαγωγό, και αποσύρθηκε στα αποδυτήρια. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περίοδου ο Γεωργαλής με τρίποντο μείωσε σε 55-49, αλλά ακολούθησε σερί 7-0 του Ολυμπιακού που ανέβασε την διαφορά στο +13 (62-49) στο 33΄. Ο Κολοσσός κατάφερε με σερί 8-0 να μειώσει σε 64-59, δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στο υπόλοιπο του αγώνα και να πλησιάσει περισσότερο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Διαιτητές: Σώμος, Ξενικάκης, Κάρδαρης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 10, Τσούκου 5, Γεωργαλής 3 (1), Σαλούστρος 2, Ρέλεφορντ 7, Αχόνεν 8 (2), Βασιλόπουλος 7, Παπαδάκης, Γουάτσον 4, Χολ 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μπιρτς 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 5, Γουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης 4 (1), Λοτζέσκι 10 (1).