Πόλο: Στα ημιτελικά του Παγκόσμιου οι Νεανίδες

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νεανίδων προκρίθηκε η Εθνική ομάδα πόλο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και «ισοπέδωσε» τη Ρωσία και με το τελικό 10-6 προκρίθηκε στους «4». Οι αθλήτριες του Κώστα Δήμου ήταν ασταμάτητες και είχαν τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό του αγώνα.

Στο τέλος της 1ης περιόδου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0, ενώ το ημίχρονο έληξε 6-2 υπέρ της Ελλάδας. Η 3η περίοδος ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι, καθώς με επιμέρους σκορ 3-1 η Ελλάδα πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-3 και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση.

Το μόνο που κατάφερε η Ρωσία ήταν να μειώσει σε 10-6. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει αύριο (1/09) τη νικήτρια του ζευγαριού Ολλανδία – Αυστραλία για μια θέση στον τελικό.

Τα οκτάλεπτα: 2-0,4-2, 3-1, 1-3

Ελλάδα (Κώστας Δήμου): Αρχοντάκη, Φουντωτού, Νίνου Π., Λούδη 1, Κανετίδου 1, Γιαννοπούλου, Νίνου Ε. 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Κατσιμπρή 2 Δούλη Β. 1, Κοντονή 1, Μπιτσάκου, Γιαννακέα