Τέννις: Προέλαση Σάκκαρη στο Ουίμπλεντον

Τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της πέτυχε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία εξασφάλισε για πρώτη φορά τη συμμετοχή της στον 3ο γύρο του τουρνουά Ουίμπλεντον.

Η νεαρή πρωταθλήτρια, που κλείνει τα 22 της χρόνια στις 25 Ιουλίου, νίκησε την έμπειρη Τσέχα Κριστίνα Κλίσκοβα με 6-7, 6-4, 6-4 μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών και παράλληλα εδραίωσε την παρουσία της στο Top-100 της παγκόσμιας κατάταξης. H 25χρονη Πλίσκοβα, η οποία πήρε το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 στο δεύτερο, βρίσκεται στο νούμερο 44.

Επόμενος αντίπαλος της Μαρίας θα είναι η Αγγλίδα Τζοάνα Κόντα (νο. 7 της παγκόσμιας κατάταξης), η οποία χρειάστηκε 3 ώρες και 10 λεπτά για να νικήσει την Κροάτισσα Βέκιτς, με 7-6, 4-6, 10-8.

Αντίθετα με την Σάκκαρη, ο 18χρονος Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Σέρβο Λάιοβιτς με 4-6, 4-6, 4-6 και αποκλείστηκε από τον 2ο γύρο. Εκεί προκρίθηκε ο Κύπριος Μάρκος Παγδατής, με εύκολη νίκη επί του Βρετανού Ουόρντ με 6-4, 6-4, 6-3.