Τον “κάρφωσε” για το πέναλτι

“Χέρι σε δυο παιχνίδια μέσα στον ίδιο μήνα δεν είναι σύμπτωση” είπε ο προπονητής του Παναιγιάλειου

Στον μαγικό αλλά όχι και αγγελικά πλασμένο κόσμο της πιο αμαρτωλής κατηγορίας της Ευρώπης (έτσι όπως την έχουν χαρακτηρίσει οι αξιωματούχοι της FIFA και της UEFA) της Football League, ποτέ δεν πλήττεις. Έτσι και μετά τη σημερινή αγωνιστική, είχαμε νέα τραγελαφικά γεγονότα, όπως το τρομερό «κάρφωμα» του προπονητή του Παναιγιάλειου, Δημήτρη Σπανού (φωτογραφία) σε παίκτη του, λίγο μετά τη λήξη του αγώνα στη Λαμία όπου η ομάδα του Αιγίου έχασε 1-0.

Το γκολ της Λαμίας σημειώθηκε με πέναλτι στο 39’, ένα πέναλτι που έκανε (χέρι) ο παίκτης των φιλοξενούμενων, Τάκης Παπαδόπουλος. Μάλιστα ο προπονητής του, τον έκανε αλλαγή πέντε λεπτά μετά, στο 44’, ένα λεπτό δηλαδή πριν από τη λήξη του ημιχρόνου για να τον… εκθέσει! Αλλιώς θα περίμενε ένα λεπτό ακόμη για την ανάπαυλα και θα μπορούσε να τον κάνει αλλαγή στο ημίχρονο. Μετά το τέλος του αγώνα, ο Δ.Σπανός δεν μπορούσε να «χωνέψει» το συμβάν αλλά και την ήττα και κατηγόρησε τον ποδοσφαιριστή του ότι σε δεύτερο παιχνίδι μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα κάνει το ίδιο ακριβώς λάθος. «Δεύτερη φορά σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση. Αρα νομίζω ότι έκανα το σωστό για την ομάδα μου, τον εαυτό μου και τον κόσμο του Αιγίου!», δήλωσε χαρακτηριστικά ο προπονητής του Παναιγιάλειου. Θυμίζουμε ότι στις 11 Μαρτίου, ο Παπαδόπουλος είχε υποπέσει στην ίδια παράβαση (χέρι) στον αγώνα με τον Απόλλωνα και είχε καταλογιστεί και πάλι πέναλτι εις βάρος της ομάδας του στο 81’ αλλά ο γκολκίπερ του Αιγίου απόκρουσε και κράτησε το 0-0.