Εuro 2020: Nέα γκέλα για την Ισπανία

Δεύτερη ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια, έφεραν οι Ισπανοί, που μάλιστα είχαν το πλεονέκτημα της έδρας, αφού οι αγώνες έγιναν στη Σεβίλλη. Μετά το 0-0 των Σουηδών στην πρεμιέρα, βαθμό απέσπασαν από τη «ρόχα» και οι Πολωνοί, με σκορ 1-1.

Πλέον όλα τα σενάρια στον 6ο Όμιλο είναι ανοιχτά. Πάντως η Σουηδία, με τους 4 πόντους, βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στους «16» του Euro, ενώ οι Ισπανοί απειλούνται με αποκλεισμό. Την τελευταία αγωνιστική θα αναμετρηθούν Ισπανία-Σλοβακία και Σουηδία-Πολωνία.

Ο αρχισκόρερ της Μπάγερν Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ισοφάρισε με κεφαλιά στο 54’ το γκολ του Άλβαρο Μοράτα με το οποίο οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα στο 25ο λεπτό.

Οι Ισπανοί έχασαν πέναλτι στο 1-1, όταν ο Μορένο (που το κέρδισε από τον Μόντερ) σημάδεψε το δοκάρι, στο 58ο λεπτό. Νωρίτερα είχαν δοκάρι και οι Πολωνοί, στο 43’, με σουτ του επιθετικού του ΠΑΟΚ Κάρολ Σβιντέρσκι, που έπαιξε βασικός.