Μπάσκετ: Βαριά ήττα για τις Γυναίκες

Με βαριά ήττα από το Μαυροβούνιο ξεκίνησε η Εθνική Γυναικών τους αγώνες της στο Ευρωμπάσκετ στη Βαλένθια: 70-55, ημίχρονο 44-29.

Πλέον, οι ελπίδες για πρόκριση είναι λιγοστές, αφού τις επόμενες ημέρες περιμένουν τις Ελληνίδες oι ισχυρότατες Σερβία (αύριο, 13.00) και Ιταλία (την Κυριακή).

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας, που μπήκε στη διοργάνωση με σημαντικές απουσίες: Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Σπανού 6, Τσινέκε, Φασούλα 21, Σταμολάμπρου 2, Μποσγανά, Αλεξανδρή 1, Νικολοπούλου 19.

O προπονητής Βασίλης Μασλαρινός δήλωσε υπερήφανος για την προσπάθεια των κοριτσιών, που μείωσαν στους 7 πόντους στο β’ ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο.

«Δεν είμαστε μια ομάδα που μπορεί να παίξει στους 70 πόντους. Πρέπει να κρατήσουμε κάτω από 65 πόντους την αντίπαλη ομάδα για να φτάσουμε στη νίκη», είπε.