Μπάσκετ: Νίκη τετράδας για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 73-70 και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας για τον πρώτο γύρο των πλέι-οφ της Basket League, αφού θα τερματίσει σίγουρα στην πρώτη τετράδα. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 36-37.

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά (44-55), αλλά το Περιστέρι αντεπιτέθηκε και έφτασε σε απόσταση βολής στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο του ΜακΛέιν. Ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε το σημαντικότερο καλάθι για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία θα ενισχυθεί τις επόμενες ημέρες με τον Αμερικανό Τζέιλεν Άνταμς.

Οι δύο Γκραντ έσυραν τον χορό για τους Πατρινούς: 21 πόντους ο Τζεράι, 20 ο Τζέριαν. Ο Δημήτρης Αγραβάνης πρόσθεσε 9, ενώ ο Μιχάλης Λούντζης είχε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 τάπες.

Ο Τζόουνς πέτυχε 17 πόντους και οι Τσαϊρέλης, Σαλούστρος από 12 για το Περιστέρι.

Ο άλλος αγώνας που είχε προγραμματιστεί για σήμερα, Ηρακλής-Παναθηναϊκός, αναβλήθηκε λόγω των κρουσμάτων Covid-19 στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η βαθμολογία, καθώς η κανονική περίοδος των 22 αγωνιστικών πλησιάζει στο τέλος της: Παναθηναϊκός 15-2, Λαύριο 15-4, ΑΕΚ 14-5, Προμηθέας 12-5, ΠΑΟΚ 11-8, Περιστέρι 10-10, Ηρακλής 7-11, Κολοσσός 7-12, Ιωνικός 7-13, Άρης 6-14, Λάρισα 5-15, Μεσολόγγι 5-15.