Μπάσκετ: Ο Μέικον ξελάσπωσε την ΑΕΚ

Με μεγάλη δυσκολία κατόρθωσε η ΑΕΚ να πετύχει το 1-0 επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο προημιτελικό των «Δικεφάλων» στη Basket League. Το τελικό 102-89 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, ο οποίος ήταν ντέρμπι στα πρώτα 35 λεπτά. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 52-46.

Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι μετά το 79-79 του 33ου λεπτού με πρωταγωνιστή τον Ντάριλ Μέικον, ο οποίος πέτυχε σχεδόν αβοήθητος σερί 15-0. O Aμερικανός πέτυχε 28 πόντους με 7/9 τρίποντα, ενώ ο Μορέιρα πρόσθεσε 16, ο Λοτζέσκι 10 και οι Γκίκας, Ματσιούλις από 9.

Οι Γκρίφιν (19), Τέρνερ (17), Μπιτς (13), Λαβ (11) διακρίθηκαν από τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ κέρδισε το ματς, αλλά έχασε τον αρχισκόρερ της Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος τραυματίστηκε στη γάμπα στο πρώτο ημίχρονο και μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο για εξετάσεις.

To Λαύριο νίκησε νωρίτερα τον Κολοσσό με 87-68 (Μουράτος 23), ενώ αύριο θα ξεκινήσουν τα ζευγάρια Παναθηναϊκός-Ιωνικός (20.00) και Προμηθέας-Περιστέρι (17.00). Οι προημιτελικοί θα κριθούν στις δύο νίκες.