Πολύτιμος πόντος για τον ΟΦΗ, 0-0 με τον Απόλλωνα

Εναν πολύτιμο βαθμό στο κυνήγι της παραμονής στην Σούπερ Λίγκα απέσπασε στη Ριζούπολη ο ΟΦΗ από τον Απόλλωνα (0-0). Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων, ενώ στο δεύτερο ο ρυθμός «έσβησε» και η κρητική ομάδα πήρε εύκολα την ισοπαλία.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» μπήκε με φόρα στο παιχνίδι και μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο είχε χάσει τρεις κλασικές ευκαιρίες με τους Φερνάντεθ (1’), Κολ (3’), Λισγάρας 4’). Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκτός αγώνα και στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιούργησαν ούτε μία φάση για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κάκιστο ποιοτικά και δημιουργήθηκαν ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 30 βαθμούς και ο ΟΦΗ τους 24.

Ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φατιόν, Λισγάρα, Ντε Γκουζμάν.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βέρχουλστ, Χουχούμης (85’ Ρώσση), Λισγάρας, Ντομίνγκεθ, Μπαξεβανίδης, Σλίβκα, Φατιόν, Κόλ (86’ Λαγός), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (69’ Ντάουντα), Μαρκ Φερνάντεθ (86’ Μουνιέ).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Λυμπεράκης, Σακόρ, Μεγιάδο, Σολίς (67’ Νοικοκυράκης), Nτε Γκουζμάν (56’ Mπαλογιάννης), Στούρτζεον (81’ Ουές), Σαρδινέρο.