Τένις: Ο Τσιτσιπάς στους «8» στο Μόντε Κάρλο

Φωτογραφία αρχείου

Eξαιρετικός από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε χωρίς απώλειες το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του «Μάστερς» του Μόντε Κάρλο. Ο αγώνας με τον Χιλιανό Κρίστιαν Γκάριν ολοκληρώθηκε σε 1 ώρα και 40 λεπτά: 6-3, 6-4.

Τελευταίος αντίπαλος του Τσιτσιπά πριν την τετράδα θα είναι ο Ισπανός Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, ο οποίος νίκησε τον Γάλλο Πουίγ με 6-2, 7-6(2).

Συνεχίζουν, μεταξύ άλλων, στο «χιλιάρι» τουρνουά και οι Νόβακ Τζόκοβιτς, Ραφαέλ Ναδάλ, αλλά όχι ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, που αποκλείστηκε από τη διοργάνωση επειδή βρέθηκε θετικός στον Covid-19.

Ο 22χρονος Tσιτσιπάς κυριάρχησε απόλυτα στο σημερινό παιχνίδι και πέτυχε τα κρίσιμα «μπρέικ» στο 4-3 του πρώτου σετ και στο 4-4 του δεύτερου.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Γκάριν και χθες στο διπλό, με παρτενέρ τον αδελφό του Πέτρο. Σε αυτό το ματς ο Χιλιανός βγήκε νικητής, μαζί με τον Αργεντινό Πέγια, με 6-4, 6-4.