Τένις: Προέλαση Τσιτσιπά στη Βαρκελώνη

Ασταμάτητος ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έφτασε στα ημιτελικά του τουρνουά της Βαρκελώνης χωρίς την παραμικρή απώλεια: 6-3, 6-3 τον Καναδό Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ, απέναντι στον οποίο δυσκολευόταν στο παρελθόν.

Ο Στέφανος μετράει πλέον 16 σερί κερδισμένα σετ στο χώμα, με αφετηρία το τουρνουά του Μόντε Κάρλο. Ο σημερινός αγώνας ολοκληρώθηκε σε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Ο 22χρονος Τσιτσιπάς προβληματίστηκε μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν απειλήθηκε με «μπρέικ» από τον νεαρό αντίπαλό του. Στη συνέχεια κυριάρχησε απόλυτα. Το τουρνουά ανήκει στην κατηγορία ΑΤΡ 500.

Το τελευταίο εμπόδιο πριν τον τελικό είναι -αύριο- ο ανερχόμενος Ιταλός τινέιτζερ Γιανίκ Σίνερ, που απέκλεισε τον φιναλίστ του Μόντε Κάρλο Ρώσο Αντρέι Ρουμπλιόφ με 6-2, 7-6 (6). Ο Σίνερ είναι μόλις 19 ετών.

Συνεχίζει επίσης ο «γηπεδούχος» Ράφα Ναδάλ, που θεωρείται σπεσιαλίστας της χωμάτινης επιφάνειας. Μάλιστα το κεντρικό γήπεδο όπου διεξάγεται το τουρνουά φέρει το όνομά του.