Χάντμπολ: Η ΑΕΚ στον τελικό της Ευρώπης

Πρόκριση σε ευρωπαϊκό τελικό για δεύτερη φορά στην ιστορία της πέτυχε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ! Η «Ένωση» απέσπασε ισοπαλία στη Σλοβενία από την Γκορένιε Βέλενιε με 31-31 και προκρίθηκε χάρη στο 31-29 του πρώτου ημιτελικού.

Το εκπληκτικό είναι ότι η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με διαφορά 8 γκολ στη διάρκεια του αγώνα! Η αντεπίθεσή της ξεκίνησε στις αρχές του β’ ημιχρόνου μετά το 21-13 και μάλιστα η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά λίγο πριν το φινάλε, πριν ισοφαριστεί από τους Σλοβένους.

Στους τελικούς του ΕΗF European Cup, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη  σουηδική Ίσταντ, η οποία νίκησε την Ανόρθωση με 26-22 και ανέτρεψε το 24-26 της Αμμοχώστου. Oι αγώνες θα γίνουν στις 15 και 22 Μαΐου.

Τα πεντάλεπτα του συναρπαστικού ημιτελικού: 3-0, 5-2, 10-4, 14-7, 16-9, 19-13 (ημίχρονο), 22-14, 25-17, 26-20, 27-23, 28-28, 31-31.

Ο Βραζιλιάνος Πάτρικ Λέμος ήταν πρώτος σκόρερ με 7 γκολ, ενώ ο Τζηράς πέτυχε 5 και ο Πέντερσεν 4. Ο Δημήτρης Δημητρούλιας χρησιμοποίησε επίσης τους Μπάουερ, Αραμπατζή 1, Χίκερουντ 2, Δομπρή 2, Νικολαΐδη, Κοσάνοβιτς, Μυλωνά 2, Φλορίδο 2, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλο, Μπουνέτα 3, Κεδέρη 3.