ΑΕΚάρα με 100 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό!

Την τρίτη φετινή ήττα του σε αγώνα εντός των τειχών και δεύτερη στη Basket League γνώρισε ο Παναθηναϊκός. Η φορμαρισμένη ΑΕΚ νίκησε τους πρωταθλητές με το εντυπωσιακό 100-97 και αποθεώθηκε από 10.000 οπαδούς της στο ΟΑΚΑ.

Πλέον η «Ένωση» έχει 16 νίκες στους 17 τελευταίους αγώνες της σε όλες τις διοργανώσεις και 9 συνεχόμενες στο πρωτάθλημα της Α1.

Απέναντι στον κατάκοπο από το θρίλερ της Παρασκευής στο Καλίνινγκραντ Παναθηναϊκό, η AEK ξεκίνησε με 10/13 τρίποντα (4/4 ο Χάρης Γιαννόπουλος) και προηγήθηκε με 45-31 πριν συμπληρωθούν 13 λεπτά παιχνιδιού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 63-54, με την ΑΕΚ να μετράει 12/19 προσπάθειες από τα 6μ75.

Η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους λίγο πριν το τέλος της γ’ περιόδου και ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο 35ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Tαϊρίς Ράις (85-86). Τότε ανέλαβε ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος «εκτέλεσε» την παλιά του ομάδα, με 7 πόντους και 2 ασίστ στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Σημαντικά καλάθια πέτυχαν και οι Σλότερ, Ρέι, ενώ ο Ράις έχασε την τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού όταν σούταρε αίρμπολ στην εκπνοή. Η ΑΕΚ τελείωσε το ματς με 18/32 τρίποντα.

Ξεχώρισαν στο χορταστικό ντέρμπι των «ομόσταυλων» οι Γιαννόπουλος 19, Ρέι 15, Γκίκας 13, Σαντ-Ρόος 11, Λάνγκφορντ 11, Σλότερ 10 και Ράις 19, Καλάθης 20, Μήτογλου 14, Παπαπέτρου 11, Φρεντέτ 10, Ουάιλι 8.

Η ΑΕΚ ισοβαθμεί πια στη 2η θέση με τον περυσινό φιναλίστ Προμηθέα Πάτρας, με ρεκόρ 10-4. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 12-2, ενώ το Περιστέρι έμεινε στην 4η θέση με 9-5 και ο Ήφαιστος στην 5η με 8-6.

Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Άρη με 101-84 και τον βύθισε στην τελευταία θέση, ενώ ο ίδιος βρίσκεται στη 13η της κατάταξης (3-11 και 4-10 αντίστοιχα). Αμφότεροι παραμένουν κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.