Aγγλία: «Σωσίβια» για Μάντσεστερ Γ., Τσέλσι

Την ύστατη στιγμή γλίτωσε το στραπάτσο στο σπίτι της νεοφώτιστης Ουέστ Μπρομ η πρωταθλήτρια των μεταγραφών στην Αγγλία Τσέλσι.

Παρά την παρουσία των ακριβοπληρωμένων Βέρνερ, Χάβερτς, Τιάγκο Σίλβα στην ενδεκάδα της η λονδρέζικη ομάδα χρειάστηκε ένα γκολ του ΄Ειμπραχαμ στις καθυστερήσεις για να αποφύγει την ήττα (3-3). Μάλιστα έχανε με 3-0 στο ημίωρο, πριν ξαναμπεί στο παιχνίδι με τους νεαρούς Μάουντ, Χάντσον-Οντόι.

Ωστόσο, το ματς που έγραψε ιστορία έγινε νωρίτερα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφαρίστηκε στο 95’ από τη Μπράιτον, αλλά κέρδισε με πέναλτι που σφυρίχτηκε …μετά τη λήξη του αγώνα, μετά από εξέταση του VAR. Ο Φερνάντες έγραψε το τελικό 2-3 στο 100ο λεπτό, ενώ οι ηττημένοι είχαν πέντε δοκάρια!

Στο άλλο παιχνίδι του απογευματινού προγράμματος του Σαββάτου, η Έβερτον νίκησε την Κρίσταλ Πάλας με 2-1 και έπιασε κορυφή στην Πρέμιερ Λιγκ, με 9 βαθμούς σε τρεις αγώνες. Το ντέρμπι Λίβερπουλ-Άρσεναλ θα διεξαχθεί τη Δευτέρα.