Άλμα για… ασήμι από τον Καραλή στη Σουηδία

Με το ασημένιο μετάλλιο από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων (Κ23) επιστρέφει από τη Σουηδία ο επικοντιστής Εμμανουήλ Καραλής. Ο νεαρός πρωταθλητής, που κλείνει τα 20 χρόνια του τον ερχόμενο Οκτώβριο, κατέλαβε τη 2η θέση στον τελικό με άλμα στα 5μ60.

O Kαραλής (4ος στην Ευρώπη σε επίπεδο Ανδρών φέτος στον κλειστό στίβο και 5ος στον κόσμο πέρυσι) ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε σε μειονεκτική θέση στα μισά του αγώνα, αλλά μπήκε σε τροχιά μεταλλίων όταν πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5μ60. Προσπέρασε έτσι τους υπόλοιπους αθλητές, αλλά ηττήθηκε από τον 20χρονο Γερμανό Λίτα Μπέρε (με καταγωγή από τον Κονγκό), ο οποίος ανέβηκε στα 5μ65, καταρρίπτοντας το προσωπικό ρεκόρ του σε ανοιχτό στίβο. Ο Γάλλος Κολέ ήταν 3ος με 5μ60.

O Aντώνης Μέρλος πήδηξε 2μ16 στον προκριματικό του άλματος σε ύψος και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό. Υπενθυμίζουμε ότι ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος το απόγευμα της Παρασκευής, με επίδοση 8μ32. Η διοργάνωση διεξάγεται στην πόλη Γκέβλε της Σουηδίας.