Διαβάστε στο Documento

Documento Newspaper

«Άλωσε» το Μόναχο η Λίβερπουλ – «Πεντάρα» η Μπαρτσελόνα

Ομάδα που κι εφέτος είναι δομημένη για να φτάσει μέχρι το τέλος απέδειξε ότι είναι η Λίβερπουλ.

Το 0-0 στο «Άνφιλντ» δεν εμπόδισε το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ να περάσει με το εμφατικό 3-1 από το Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν και πανάξια θα βρεθεί στην κλήρωση της Παρασκευής των προημιτελικών του Champions League.

Στο 26' ο Μανέ άνοιξε το σκορ για την αγγλική ομάδα, αλλά στο 39' με αυτογκόλ του Ματίπ ισοφάρισε η Μπάγερν και ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στην επανάληψη όμως η Λίβερπουλ «χτύπησε» δις και πήρε τη νίκη. Αρχικά στο 69' με τον Φαν Ντάικ και στο 84' ξανά με τον Μανέ για το τελικό 1-3.

Μπαρτσελόνα-Λιόν 5-1

Μετά από το 0-0 στη Γαλλία, η Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε σκόραρε δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο του ματς και εν συνεχεία άλλα τρία μέσα σε οκτώ λεπτά για το τελικό 5-1 επί της Λιόν. Μια εμφατική νίκη που την έστειλε στα προημιτελικά του Champions League.

Για την ομάδα της Βαρκελώνης σκόραραν στην αρχή στο 18' με πέναλτι ο Μέσι και στο 31' ο Κουτίνιο, για να μειώσει στο 58' ο Τουσάρ και να δώσει άλλο χρώμα στο ματς για τους Γάλλους που πίστεψαν ότι μπορούν να ανατρέψουν τα δεδομένα. Εκεί.. όμως μίλησε ο Μέσι, ο οποίος στο 78' σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ και στο 80' και στο 86' έδωσε δύο υπέροχες ασίστ σε Πικέ και Ντεμπελέ για το τελικό 5-1 των Καταλανών.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.