Ανεβαίνει ο ΠΑΟ, νίκησε και την ΑΕΛ (2-0)

O Παναθηναϊκός κέρδισε τρία πέναλτι στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λάρισα, ευστόχησε στα δύο και επικράτησε με 2-0. Αυτή ήταν η ένατη νίκη για τους πράσινους στο πρωτάθλημα και πλέον κρατούν στα χέρια τους την συμμετοχή τους στα πλέι οφ.

Ο Χατζηγιοβάνης άνοιξε το σκορ στο 25’ (0-1) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ ο επιθετικός του τριφυλλιού δεν τα κατάφερε τρία λεπτά αργότερα από τα 11 βήματα. Εκτέλεσε το πέναλτι αλά Πανένκα και ο Κρίστινσον μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Η ΑΕΛ στην συνέχεια είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει, δεν σκόραρε όμως και στην εκπνοή του ματς ο Παναθηναϊκός κέρδισε το τρίτο πέναλτι. Το μετέτρεψε σε γκολ ο Μπουζούκης και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

«Είναι σημαντικό ότι για 45' ήμασταν εξαιρετική ομάδα, παίξαμε σχεδόν ολοκληρωτικά. Ο αντίπαλος δεν έφτασε στην περιοχή μας, εμείς είχαμε την κατοχή, καλή κυκλοφορία της μπάλα και ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος βγάλαμε κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδι’, δήλωσε ο Γιώργος Δώνης, ο οποίος συμπλήρωσε: «Σε γενικές γραμμές το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλό όπως το πρώτο, αλλά καταφέραμε να βγάλουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα με καλό ποδόσφαιρο και θετικά αποτελέσματα».

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκαζάλ, Κάτσε (64’ Κάτσε), Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ουάρντα, Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.