Αντίο με 100άρα για την εθνική ομάδα Κ20

Την 9η θέση της τελικής κατάταξης του Ευρωμπάσκετ Νέων κατέλαβε η Εθνική ομάδα Κ20, αφού νίκησε την Ουκρανία στην παράταση με 109-98 (κανονικός αγώνας 94-94, ημίχρονο 48-41) στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι της, στο Τελ Αβίβ.

Η ελληνική ομάδα απώλεσε προβάδισμα 15 πόντων στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας (όταν αστόχησε στο τελευταίο σουτ ο Μωραϊτης), αλλά επικράτησε με άνεση στην παράταση, μολονότι έχασε νωρίς με 5 φάουλ τον Γιώργο Καλαϊτζάκη.

Ο Δημήτρης Μωραϊτης ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, με 25 πόντους, 8 ασίστ και 7 κλεψίματα. Διακρίθηκαν και οι Γ. Καλαϊτζάκης (19), Καμπερίδης (18), Π. Καλαϊτζάκης (16), Δομπρογιάννης (14), Καμπουρίδης (9).

Συνολικά η Εθνική μας έπαιξε καλό μπάσκετ και γνώρισε μόλις 2 ήττες στους 7 αγώνες της, αλλά έχασε το καθοριστικό “χιαστί” παιχνίδι από τη Γερμανία (η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο) και έμεινε εκτός οχτάδας. To επόμενο στοίχημα για το ελληνικό μπάσκετ είναι το Ευρωμπάσκετ Κ18, το οποίο αρχίζει το ερχόμενο Σάββατο στον Βόλο.

Το χρυσό μετάλλιο της διοργάνωσης κατέληξε στους οικοδεσπότες Ισραηλινούς, οι οποίοι νίκησαν στον τελικό την Ισπανία με 92-84 μπροστά σε 12.000 φιλάθλους στο γήπεδο της Μακάμπι.