Απίστευτος ΠΑΟΚ, διέλυσε την Αϊντχόφεν με 4-1

Γκολ και θέαμα πρόσφερε ο εκπληκτικός ΠΑΟΚ κόντρα στην Αϊντχόφεν την οποία διέλυσε με 4-1 στην Τούμπα, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Δικέφαλος ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο, έχανε 1-0, αλλά στο δεύτερο η είσοδος του νεαρού Τζόλη τον απογείωσε. Στους πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης ήταν και ο Αντρίγια Ζίγκοβιτς, ο οποίος σκόραρε δύο φορές.

Στο πρώτο 45λεπτο οι Ολλανδοί ήταν καλύτεροι και πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν ακίνδυνος επιθετικά και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι στο 20' κέρδισαν πέναλτι όταν ο Σβαμπ βρήκε από πίσω τον Μάλεν και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα! Ο Ζάχαβι εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και ήταν εύστοχος (0-1).

Στο 41’ η Αϊντχόφεν έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ. Μετά από κάθετη πάσα του Σανγκαρέ, ο Ζάχαβι βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά ο Σέρβος τερματοφύλακας απέκρουσε την μπάλα και ο Βαρέλα την απομάκρυνε.

Ο ΠΑΟΚ είχε μία υποψία φάσης στο 43΄. Ο Ζίφκοβιτς τροφοδότησε τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος πάτησε περιοχή, όμως ο Εμβογκό βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε την μπάλα.

Τυφώνας

Στο δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν το ματς με δύο αλλαγές.

Ο Τζόλης πήρε τη θέση του Μπίσεσβαρ και ο Σφιντέρσκι αυτή του Τσόλακ. Και η ομάδα κυριολεκτικά πάτησε το κουμπί της απογείωσης. Μέσα σε 11 λεπτά (47’-58’) πέτυχε τρία γκολ και έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι.

Στο 47’ ο Tζόλης εκτέλεσε φάουλ, ο Μποσκαλί με κεφαλιά απομάκρυνε, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, ο Σβαμπ έβαλε την προβολή, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα (1-1). Στο 56’ ο Σφιντέρσκι άνοιξε την μπάλα στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1).

Η ολλανδική ομάδα είχε σηκώσει λευκή σημαία και στο 58’ ήταν η σειρά του Τζόλη να «χτυπήσει» με δυνατό σουτ (3-1), ενώ είχε κάνει κούρσα 30 μέτρων.

Το πάρτι του ΠΑΟΚ είχε και συνέχεια. Στο 66’ ο Τζόλης έφυγε από αριστερά, έβγαλε δεξιά για τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος απέφυγε τον Μποσκαλί και με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε λοιπόν εντυπωσιακό ευρωπαϊκό ντεμπούτο στον πάγκο του ΠΑΟΚ, καθώς η ομάδα του ήταν τυφώνας για 45λεπτά και διέσυρε μία πολύ καλή ομάδα που βρίσκεται στην τρίτη θέση του ολλναδικού πρωταθλήματος.

O Πολωνός διαιτητής Ντάνιελ Στεφάνσκι έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αουγκούστο, Σβαμπ, Σανγκαρέ.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ. Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (70’ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80’ Τσινγκάρας), Ντόουγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίφκοβιτς (84΄Μπουργκ), Μπίσεσβαρ (48’ Τζόλης), Τσόλακ (46’ Σφιντέρσκι).

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83’ Σανγκαρέ), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (58’ Μαντουέκε), Ροσάριο, Γκέτσε (83’ Σαϊμπάρι), Ιχάταρεν (58’ Μάουρο Ζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.