Ατλέτικο Μαδρίτης: «Ξυστά» η πρόκριση με 0-0 έναντι της Λεβερκούζεν

Μετά τη νίκη με 4-2 στο Λεβερκούζεν, οι Ροχιμπλάνκος κράτησαν το 0-0 στην έδρα τους και μπήκαν στην τελική οκτάδα του Champions League για ένατη φορά στην ιστορία τους.

Αρχικά ήταν ο Λένο που έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις στο πλασέ του Κορέα (38′) και το σουτ του Κόκε (40′). Τίποτ’ άλλο δεν υπήρξε στο α’ μέρος και στην επανάληψη ήταν ο Κορέα (55′) που έκανε δύο ωραίες προσποιήσεις σε μισό μέτρο, αλλά το πλασέ του πέρασε από το δεξί δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν πήγε να βάλει το πρώτο γκολ του νευρικού ματς, αλλά η λόμπα του πήρε πολλά φάλτσα και δεν κατέληξε στην εστία.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Χιμένες, Γκοδίν, Λούκας, Βρσάλικο, Τομάς, Σαούλ, Κόκε, Καράσκο (71′ Σάβιτς), Κορέα (64′ Γκαϊτάν), Γκριεζμάν

Λεβερκούζεν (Ταϊφούν Κορκούτ): Λένο, Ντράγκοβιτς, Γιεντβάι, Βέντελ, Χίλμπερτ, Καμπλ, Μπάουμγκαρντλινγκερ, Μπραντ (78′ Μπέιλι), Μπελαράμπι, Φόλαντ (88′ Αράνγκις), Ερνάντες (81′ Μεχμέντι).