Australian Open: Στον γ’ γύρο δύσκολα η Σάκκαρη και χωρίς αγώνα ο Τσιτσιπάς

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού τουρνουά τένις στη Μελβούρνη, μετά την δύσκολη επικράτηση της μετά από μία ώρα και 45 λεπτά, με 7-6, 6-4, επί της 25χρονης Νάο Χιμπίνο (νο 104) από την Ιαπωνία.

Στον γ’ γύρο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια (νο 23) θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην 24χρονη Αμερικανίδα, Μάντισον Κις (νο 11) και την 29χρονη Ολλανδή, Αράντσα Ρας (νο 93).

Οσον αφορά την πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά, ο Ελληνας πρωταθλητής προκρίθηκε χωρίς αγώνα στον γ’ γύρο του τουρνουά καθώς ο Γερμανός Φίλιπ Κολσράιμπερ, λίγο πριν τον αγώνα δήλωσε αδυναμία ν΄ αγωνισθεί λόγω μυϊκού τραυματισμού. Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά, θα είναι ο 29χρονος Καναδός, Μίλος Ράονιτς (νο 35), ο οποίος νίκησε 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-2) του 23χρονου Χιλιανού, Κριστιάν Γκάρι (Νο 36), μετά από μία ώρα και 38 λεπτά.