Basket League: Επίδειξη δύναμης από τον Παναθηναϊκό στη Ρόδο

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο, απέναντι στον ισχυρό εντός έδρας Κολοσσό, σε εξ αναβολής αγώνα της Basket League: 59-96, ημίχρονο 29-52.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-23 στο δεκάλεπτο και ξεπέρασε το +30 στα τέλη της γ’ περιόδου (40-72), με πρώτους σκόρερς στον αγώνα τους Αγραβάνη (16), Π. Καλαϊτζάκη (15), Λι (11), Γκριγκόνις (11), Μπέικον (10), Γ. Καλαϊτζάκη (8), Ουίλιαμς (7).

«Στα προηγούμενα δύο ματς πρωταθλήματος δεν ήμασταν σοβαροί, αλλά σήμερα εμφανιστήκαμε βελτιωμένοι στην άμυνα και στην κυκλοφορία της μπάλας», είπε ο Χρήστος Σερέλης, που δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Πονίτκα, Ουόλτερς.

Από τον Κολοσσό του Ηλία Παπαθεοδώρου, επέπλευσαν οι Ντίξον (12), Χρυσικόπουλος (8), Μορέιρα (8), Τιγκ (8), Κόφι (7).

Το μεσημέρι της Τρίτης μαθεύτηκε από δημοσιεύματα ότι ο Παναθηναϊκός έκανε κρούση στον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος οδήγησε την Εφές σε δύο σερί τίτλους την τελευταία διετία, αλλά αναμένεται να αποχωρήσει από τον πάγκο της δις πρωταθλήτριας το ερχόμενο καλοκαίρι. Σύμφωνα με τις πληροφορίες, η οικονομική διαφορά που χωρίζει τις δύο πλευρές είναι μεγάλη.

Η κανονική περίοδος θα ολοκληρωθεί το Σαββατοκύριακο, οπότε θα κριθεί και η μάχη της παραμονής στην Α1 από τον αγώνα Καρδίτσας-Ιωνικού. Η βαθμολογία, μία αγωνιστική πριν το τέλος: Ολυμπιακός 21-0, Παναθηναϊκός 16-5, Περιστέρι 13-8, Προμηθέας 12-9, ΠΑΟΚ 12-9, ΑΕΚ 12-9, Κολοσσός 10-11, Άρης 10-11, Λαύριο 7-14, Απόλλων Π. 5-16, Ιωνικός 4-17, Καρδίτσα 4-17.