Basket League: «Εξαψήφιο» ρεσιτάλ από ΑΕΚ και Προμηθέα

Σε φεστιβάλ επιθετικού μπάσκετ και των «κανονιέρηδων» εξελίχθηκε ο δεύτερος αγώνας της σειράς των μικρών τελικών, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Προμηθέα.

Η «Ένωση» νίκησε με 113-101 (ημίχρονο 56-51) και ισοφάρισε σε 1-1, οπότε θα χρειαστούν άλλα δύο ή τρία ματς για την ανάδειξη του νικητή. Οι ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Κυριακή στην Πάτρα.

O Nτάριλ Μέικον και ο Τζιάν Κλαβέλ έκλεψαν την παράσταση. Ο Αμερικανός της ΑΕΚ πέτυχε 42 πόντους σε 25 λεπτά συμμετοχής (5/5 δ., 9/11 τρ., 5/6 β.), ενώ ο Πορτορικανός γκαρντ του Προμηθέα έβαλε 45 σε 36 λεπτά (12/20 β., 6/11 τρ., 3/3 β.).

Η ΑΕΚ είχε ακόμα τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Μορέιρα (14), Γόντικα (12), Γκίκα (12) και Γιάνκοβιτς (11). Για τον Προμηθέα, ο Τζέριαν Γκραντ είχε 16 πόντουυς, 12 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Απουσίασε ο τιμωρημένος Δημήτρης Αγραβάνης.

Ο δεύτερος αγώνας των τελικών θα διεξαχθεί το απόγευμα του Σαββάτου στο Λαύριο (17.00). Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 μετά το χθεσινό 100-72 και χρειάζεται άλλες δύο νίκες για να κατακτήσει τον τίτλο.