Basket League: Κέρδισε με… ιδρώτα ο Παναθηναϊκός – Καλή εμφάνιση από τον Ιωνικό

Αρκετές δυσκολίες συνάντησε ο Παναθηναϊκός πριν εξασφαλίσει την πρώτη φετινή νίκη του στην Basket League: 92-78 τον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 41-35.

Οι Οκάρο Ουάιτ (16 π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (19 π.) βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετά το 63-59. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πρόσθεσε 16 πόντους και ο Τζεχάιβ Φλόιντ 13 και ο Ντάριλ Μέικον 9. Από την πλευρά των Νικαιωτών και την ομάδα του Ισπανού Κούρο Σεγούρα, διακρίθηκαν οι Τζέρμαν (25), Κολοβέρος (13), Αθηναίου (7), Χουγκάζ (7).

Στα τελευταία λεπτά έκανε το ντεμπούτο του με το «τριφύλλι» ο 15χρονος Νεοκλής Αβδάλας, ενώ έπαιξε αρκετά ο 19χρονος Λευτέρης Μαντζούκας, με συγκομιδή 8 πόντων.

Δεν αγωνίστηκε ο ελαφρά τραυματισμένος Γιώργος Παπαγιάννης, ενώ στο ματς της Πέμπτης με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του ο νεοφερμένος γκαρντ Γιόγκι Φέρελ.

Xθες, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Προμηθέα στο ΣΕΦ με 108-75 (Βεζένκοφ 15, ΜαΚίσικ 14, Ντόρσεϊ 14) και έμεινε μόνος αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας, με ρεκόρ 3-0. Το Λαύριο πέρασε από τη Λάρισα με σκορ 75-66 (Κάρτερ 19).

Στα σαββατιάτικα παιχνίδια, ο Κολοσσός νίκησε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με 85-81 (Μομίροφ 17), ο ΠΑΟΚ τον Ηρακλή στην Πυλαία με 72-69 (Τζόουνς 15) και ο Απόλλωνας την ΑΕΚ στην Πάτρα με 84-68 (Δίπλαρος 22).

Χωρίς νίκη παραμένει και ο Ηρακλής (0-2), που αποχαιρέτησε τον Θανάση Σκουρτόπουλο. Το Περιστέρι του νέου Ομοσπονδιακού προπονητή Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78