Basket League: Nίκες για ΑΕΚ και Προμηθέα

Παρά τις απουσίες της η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη

Απτόητη από την κόπωση και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με 73-68, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League. Στο ημίχρονο, η «Ένωση» προηγήθηκε με 34-27.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε και ανέβασε τη διαφορά κοντά στους 15 πόντους στις αρχές του β’ ημιχρόνου. Ο Άρης μείωσε σε 52-57 στο 31ο λεπτό και σε 66-70 λίγο πριν το φινάλε, αλλά δεν βρέθηκε ποτέ σε απόσταση ενός σουτ.

Οι Λοτζέσκι (16), Μέικον (11), Χρυσικόπουλος (9), Ματσιούλις (9), Λάνγκφορντ (8) διακρίθηκαν από την ΑΕΚ, που είχε μετά από καιρό στη σύνθεσή της τους Ζήση, Γιάνκοβιτς. Ο Τσάλμερς πέτυχε 16 πόντους, ο Μιλόσεβιτς 9 και οι Ντεκόζι, Φλιώνης από 8 για τον Άρη.

Η ΑΕΚ έφτασε στο 14-4 και ισοβαθμεί με το Λαύριο στη δεύτερη θέση, πίσω από το 14-2 του Παναθηναϊκού. Ο Άρης είναι 10ος με ρεκόρ 6-12.

Στον άλλο αγώνα του απογευματινού προγράμματος, ο Προμηθέας λύγισε την αντίσταση του φιλοξενούμενου Ιωνικού με 82-72. Στο ημίχρονο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 42-37.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Πατρινών με 22 πόντους, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 17 και οι Αγκμπελέσε, Γιαννόπουλος από 10. Ο Χόλογουελ πέτυχε 18 πόντους, ο Πρίτζετ 17 και ο Μαυροκεφαλίδης 13 για τους Νικαιώτες.

Ο Προμηθέας ανέβηκε στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 10-5, ενώ ο Ιωνικός βρίσκεται στο 7-12.