Basket League: Ο Ναν έσωσε τον Παναθηναϊκό που νίκησε 86-85 την ΑΕΚ

«Έτριξε» το αήττητο του Παναθηναϊκού στη Basket League, αφού η φιλοξενούμενη ΑΕΚ έχασε μέσα από τα χέρια της τη νίκη στο ΟΑΚΑ: 86-85, με πρωταγωνιστή του τελευταίου λεπτού τον Κέντρικ Ναν.

«Δεν αξίζαμε τη νίκη», ομολόγησε ο Εργκίν Αταμάν. Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας του Παναθηναϊκού από τους περυσινούς τελικούς. Από το επόμενο ματς, οι «πράσινοι» θα έχουν ξανά τον κόσμο τους στο πλευρό τους.

Ο Παναθηναϊκός αποσπάστηκε προσωρινά μετά το 32-30 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 48-37, με πρωταγωνιστή τον Ματίας Λεσόρ. Ωστόσο η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε στην γ’ περίοδο και πέρασε με 60-66 με τρίποντα των Κανγκεμπέλε, Φλιώνη.

Στο θρίλερ των τελευταίων λεπτών, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά με απανωτά τρίποντα των Ναν, Γκραντ (77-74), αλλά οι Κουζμίνσκας, ΑΕΚ έφεραν το σκορ στο 81-85 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Κέντρικ Ναν απάντησε με τρίποντο και εύστοχες βολές και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα 13’’ που είχε στην κατοχή της, αφού ο Ραντλ αστόχησε ανενόχλητος στην εκπνοή.
Ο νεοφερμένος Ναν έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στον Παναθηναϊκό, με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4/5 τρίποντα. Διακρίθηκαν και οι Σλούκας 15, Γκριγκόνις 13, Λεσόρ 11, Μήτογλου 11. Απουσίασαν και πάλι οι τραυματίες Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ, ενώ εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Γκάι.

Από την ΑΕΚ του Τζοάν Πλάθα, που παρατάχθηκε χωρίς τον ΜακΡέι και μετράει 17 χρόνια χωρίς εκτός έδρας νίκη επί του «τριφυλλιού», ο Τζάστιν Τίλμαν (20 π.) ήταν ο κορυφαίος. Ξεχώρισαν και οι Κουζμίνσκας 16, Καμπενγκέλε 15, Νετζήπογλου 11.

Οι «πράσινοι» παραμένουν αήττητοι μετά το τέλος της 7ης αγωνιστικής, ενώ η ΑΕΚ έχει πλέον 3 νίκες και 4 ήττες. Η βαθμολογία της Basket League: Παναθηναϊκός 7-0, Ολυμπιακός 6-1, Προμηθέας 5-2, ΠΑΟΚ 4-3, Άρης 4-3, Περιστέρι 4-3, ΑΕΚ 3-4, Κολοσσός 3-4, Λαύριο 3-4, Μαρούσι 2-5, Απόλλωνας 1-6, Καρδίτσα 0-7.