Basketball Champions League: Άδοξο «αντίο» για το Περιστέρι

Με μία άδοξη ήττα ολοκληρώθηκε η φετινή πορεία του Περιστερίου στο Basketball Champions League. H ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη χρειαζόταν νίκη με 4 πόντους επί της Ρίγα στη Λετονία, αλλά ηττήθηκε με 60-57 και αποκλείστηκε.

Οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν με 40-27. Το ελλιπές Περιστέρι μείωσε σε 46-43 με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 36ο λεπτό (52-52).

Ο Γιάννης Μπουρούσης ισοφάρισε σε 57-57 πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε δημιουργώντας ελπίδες πρόκρισης σε πιθανή παράταση, αλλά ο Ζόρικς έδωσε τη νίκη στη Ρίγα με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή.

O Μπουρούσης πέτυχε 19 πόντους για το Περιστέρι, ενώ ο ΠέτγουεΪ πρόσθεσε 11 πόντους, οι Καράμπελας, Κρόκετ από 8 και ο Σαλούστρος 5.

Η περσινή φιναλίστ ΑΕΚ είναι πλέον η μοναδική ελληνική ομάδα που συνεχίζει στη διοργάνωση και περιμένει να μάθει τους αντιπάλους της στους Ομίλους της β’ φάσης.