Βόλεϊ: «Μπρέικ» του ΠΑΟΚ και 2-1

Θριαμβευτής μέσα στο εχθρικό περιβάλλον του γηπέδου «Μελίνα Μερκούρη» στον Πειραιά, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται άλλη μία νίκη για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 στο βόλεϊ.

Ο «Δικέφαλος» νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ, με πρωταγωνιστή στο κρίσιμο, πέμπτο παιχνίδι, τον έμπειρο Ντάντε. Στο τέλος μάλιστα προκλήθηκε ένταση, αφού η διχογνωμία ανάμεσα στους διαιτητές για την τελευταία φάση του αγώνα τελεσιδίκησε υπέρ του ΠΑΟΚ, μετά από ενδελεχή μελέτη του βίντεο.

Το σκορ της σειράς έγινε 2-1, υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος θα φιλοξενήσει τον τέταρτο τελικό, το απόγευμα της Πέμπτης, στην Πυλαία (7μμ). Σε περίπτωση νίκης του Ολυμπιακού, ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο ματς, στον Πειραιά.

Τα σετ του αποψινού 4ου τελικού: 25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15. «Δώσαμε την ψυχή μας στο γήπεδο, παίξαμε όλοι στο 200 τοις εκατό», σχολίασε ο άσος του ΠΑΟΚ, Γιάννης Τακουρίδης. «Ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερη ομάδα αυτή τη η στιγμή», πρόσθεσε ο Βλάντο Πέτκοβιτς.