Βόλει: Θρυλικά κορίτσια για κούπα με επική ανατροπή επί της Μπούρσα (3-2)

Βόλει: Θρυλικά κορίτσια για κούπα  με επική ανατροπή επί της Μπούρσα (3-2)

Η διαφορά δυναμικότητας από την τούρκικη Μπούρσα ήταν μεγάλη, αλλά τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου του CIV Challenge Cup και με μια απίστευτη κατάθεση ψυχής στο παρκέ στο κατάμεστο και «καυτό» κλειστό γήπεδο του Ρέντη, πέτυχαν επική ανατροπή και νίκησαν 3-2 σετ αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού στην πρώτη παρουσία ους ε ευρωπαϊκό τελικό πέτυχαν και τον πρώτο τους άθλο, φθάνοντας ένα βήμα από την κατάκτηση του τροπαίου, που θα μπορεί να γίνει πραγματικότητα στη ρεβάνς του Μ. Σαββάτου στην Τουρκία (16.00, Cosmote TV)…

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν τον τελικό με το τρακ και το άγχος του πρωτάρη. Μ πολλά προβλήματα στην υποδοχή έχασαν εύκολα το πρώτο σετ με 18-25 και ακόμη ευκολότερα το δεύτερο με 15-25 ,με τις Τουρκάλες να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί.

Κι εκεί που όλοι περίμεναν το… 0-3, το σκηνικό άλλαξε άρδην! Ο Ολυμπιακός απέβαλε το άγχος του, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο και την χαλάρωση των φιλοξενούμενων και πέρασε σε αντεπίθεση διαρκείας. Μείωσε αρχικά σε 1-2 σετ, παίρνοντας το 3ο με 25-20 και στο 4ο σετ το γήπεδο πήρε «φωτιά». Με την στήριξη του κόσμου τους, τα κορίτσια τα έδωσαν όλα για την ισοφάριση την οποία πέτυχαν με εμφατικό τρόπο, αφού έχαναν 17-19 και με ένα εκπληκτικό σερί 8-0 πήραν το σετ 25-19 και ισοφάρισαν σε 2-2 μέσα σε αποθέωση. Αυτό ήταν. Μ την ψυχολογία στα ουράνια και τις Τουρκάλες απογοητευμένες πλέον, ο Ολυμπιακός καθάρισε εύκολα το τάι-μπρέικ (15-10) και πανηγύρισε έναν απίθανο θρίαμβο με 3-2 σετ!

Αυτό σημαίνει πως θα του αρκεί νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πανηγυρίσει τον τίτλο, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 σετ στην Μπούρσα, όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ. Η μόνη περίπτωση απευθείας στέψης της τούρκικης ομάδας είναι να πάρει καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1 σετ).

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Μαλασάι, Λαμπρούση, Μιλεντίγιεβιτς, Βλαχάκη, Κονόμη (λ.), Τσίμα, Κοκκινάκη (λ.), Χριστοδούλου (αρχ.), Χίπε, Τέζα, Εμμανουηλίδου

Μπούρσα (Γιαν Ντε Μπράντ): Σαρίογλου (λ.), Τσιχάν (λ.), Χατίπογλου, Γιλντιρίμ, Σόρογλου (αρχ.), Κιρντάρ, Τανίλ, Ντα Σίλβα, Μπασνάτσοβα, Πρόκοπιτς, Ιντσε, Αλμπαγιάρκ, Χόρβατ