Champions League: Μεγάλη νίκη-ανατροπή της Σίτι στο Παρίσι (1-2 την Παρί)

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε την μεγάλη ανατροπή μέσα στο παρίσι επί της παρί Σεν Ζερμέν με 1-2 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του Champions League και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο Μάντσεστερ την ερχόμενη Τρίτη (4/5)

Ηταν σίγουρα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής διοργάνωσης. Με την Παρί ανώτερη, να προηγείται στο σκορ με κεφαλιά του Μαρκίνιος στο 14’ και να χάνει ευκαιρίες και για άλλα γκολ στο πρώτο μέρος. Όπως ευκαιρίες είχε και η Σίτι στο ίδιο διάστημα με κορυφαία του Φόντεν στο 40’.

Στο 2ο ημίχρονο, η Σίτι ήταν εκείνη που πίεσε τους Παριζιάνους και κατάφερε μέσα σε επτά λεπτά να κάνει την μεγάλη ανατροπή με γκολ των Ντε Μπρόινε (64’) και Μάχρεζ (71’). Σα να μην έφτανε το σοκ για την Παρί, στο 80’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκέιγ για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Γκιντογάν.

Ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Μπριχ «κιτρίνισε» τους Κανσέλο, Μαρκίνιος, Παρέδες, Νείμάρ, Ντε Μπρόινε, Ρόντρι.

ΠΑΡΙ: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Βεράτι, Παρέδες (77’ Ερέρα), Γκέιγ, Ντι Μαρία (83’ Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Ρόντρι, Γκιντογάν, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Σίλβα, Φόντεν