Champions League: Η Γιουνγκ Μπόις κέρδισε με ανατροπή τη Γιουνάιτεντ – Ιστορικά ρεκόρ με 4 πέναλτι στη Σεβίλλη

Στη Βέρνη η Γιουνγκ Μπόις έριξε την πρώτη «βόμβα» στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League καθώς νίκησε με ανατροπή μάλιστα, με 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (95’), απένατι σε μια Γιουνάιτεντ που αγωνιζόταν από το 35’ με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Μπισάκα…

Οι κόκκινοι διάβολοι προηγήθηκαν μόλις στο 13′ με τον Ρονάλντο όμως έμειναν στο 35′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γουάν-Μπισάκα και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός και ισοφάρισαν στο 66′ με τον Ενγκαμαλέου και να κάνουν την ολική ανατροπή στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σεμπάτσου, μετά από απίστευτο λάθος του Λίνγκααρντ.

Στο άλλο ματς που επίσης έγινε νωρίς, Σεβίλλη- Ζάλτσμπουργκ 1-1, γράφτηκε ιστορία καθώς δόθηκαν τέσσερα πέναλτι σε ένα ημίχρονο για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης! Επίσης για πρώτη φορά δόθηκαν τρία πέναλτι σε φιλοξενούμενη ομάδα και μάλιστα μέσα σε 37 λεπτά! Και ακόμη για πρώτη φορά τα τρία πέναλτι κέρδισε ο ίδιος παίκτης (Αντεγιέμι). Διαιτητής του ιστορικού αγώνα ο λευκορώσος Κουλμπάκοφ…

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ζάλτσμπουργκ ευστόχησε μόνο στο ένα από τα τρία πέναλτι που κέρδισε, ενώ η Σεβίλλη αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 50’