Champions League: Έκπληξη από την Σέριφ των Ελλήνων, νίκη της Ντόρτμουντ

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται και απόψε στην 1η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς η πρωτάρα των ομίλων της διοργάνωσης Σέριφ Τίρασπολ των τριών Ελλήνων (Αθανασιάδης, Κολοβός, Ευαγγέλου) αφού απέκλεισε από τα πλέι οφ την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με… σπασμένα φρένα νίκησε στο ντεμπούτο της 2-0 την Σαχτάρ Ντόνετσκ, έχοντας κορυφαίο παίκτη της, τον Αθανασιάδη (ο Κολοβός τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε το 55’)!

Ο Τραορέ ύστερα από ασίστ του Κριστιάνο σημείωσε το ιστορικό πρώτο γκολ (16′) για τους γηπεδούχους ενώ ο Γιανσανέ με κεφαλιά έκανε το 2-0 στο 62ο λεπτό.

Την ίδια ώρα η Μπορούσια Ντόρτμουντ άλωσε την έδρα της Μπεσίκτας με νίκη 2-1, ένα σκορ πολύ μικρό για τη γερμανική ομάδα που έχασε γκολ με το τσουβάλι για ευρύτερη νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπέλιγχαμ που σκόραρε (20′) και έδωσε έτοιμο γκολ στον Έρικ Χάαλαντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+3′). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μοντέρο.