Champions League: Πρόκριση στις «16» για Λίβερπουλ και Αγιαξ

Μετά τις Μπάγερν, Γιουβέντους, χθες βράδυ προκρίθηκαν στις «16» του Champions League και η Λίβερπουλ με τον Αγιαξ μετά την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής των ομίλων.

Στον 1ο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι πιο δύσκολα παό ότι δείχνει το τελικό σκορ νίκησε στο β’ μέρος την Μπριζ με 4-1 και πέρασε στην κορυφή αφού η Παρί χωρίς τον Μέσι έμεινε στο 2-2 εκτός έδρας με τη λειψία, η οποία πήρε τον πρώτο της βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα χάρις σε πέναλτι του Σζομποζλάι (στην αρχή του αγώνα ο Ντοναρούμα απέκρουσε πέναλτι του Αντρέ Σίλβα).

Στον 2ο όμιλο, η Λίβερπουλ με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό, καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο την Ατλέτικο με δύο γρήγορα γκολ των Ζότα, Μανέ με τους Ισπανούς να μένουν με παίκτη λιγότερο στο 36’ λόγω αποβολής του Φελίπε. Στο 2ο ημίχρονο ακυρώθηκαν τρία γκολ από το VAR (δύο της Λίβερπουλ κι ένα της Ατλέτικο). Στο άλλο ματς το ομίλου η Μίλαν πήρε τον πρώτο βαθμό της στον όμιλο (1-1 στο «Μεάτσα» με την καλύτερη της, Πόρτο) αλλά η πρόκριση ακόμη και για το Europa League είναι πολύ δύσκολη.

Στον 3ο όμιλο, στο ντέρμπι του Ντόρτμουντ, εκείνος που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Αγγλος διαιτητής Ολιβερ, που αναδείχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή της συνάντησης παρέα μα το… VAR στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολιβερ απέβαλε με αυστηρή κόκκινη κάρτα τον Χούμελς στο 29’ για ένα τάκλινγκ, ενώ λίγο αργότερα «χρύσωσε» το χάπι στους γηπεδούχους δίνοντας τους, αμφισβητούμενο πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Ρόις. Στο 2ο μέρος ο Αγιαξ πίεσε πολύ τους Γερμανούς και με τρία γκολ πήρε τη νίκη έχοντας το απόλυτο των νικών σε τέσσερα ματς και ταυτόχρονα το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στο άλλο ματς του ομίλου η Σπόρτινγκ έκανε και πάλι περίπατο επί της Μπεσίκτας, καθώς προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο (τελικό 4-0).

Στον 4ο όμιλο, στο Τίρασπολ η θαυματουργή Σέριφ των Αθανασιάδη και Κολοβού άντεξε μόνο στο πρώτο 45λεπτο κόντρα στην Ιντερ. Οι Ιταλοί πέτυχαν τρία γκολ στον β’ μέρος και πέρασαν στην 2η θέση του ομίλου. Στη Μαδρίτη ο Μπενζεμά σημείωσε τα υπ’ αριθμόν 1000 και 1001 γκολ της Ρεάλ στη διοργάνωση του Κυπέλλου πρωταθλητριών/Τσάμπιονς Λιγκ και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη 2-1 επί της Σαχτάρ που σημείωσε το πρώτο της γκολ στον όμιλο.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι – Μπριζ 4-1 (15′ Φόντεν, 54′ Μαχρέζ, 74′ Στέρλινγκ, 90′ Ζεσούς- 17′ αυτ. Στόουνς)

Λειψία – Παρί Σεν Ζερμέν 2-2 (8′ Ενκουκού, 92′ πεν. Σζομποσλάι – 22′, 40′ Βαϊνάλντουμ)

2ος όμιλος

Μίλαν – Πόρτο 1-1 (61’ αυτ. Εμπεμπά – 6’ Ντίας)

Λίβερπουλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (13′ Ζότα, 21′ Μανέ)