Champions League: Ρεάλ – Μπάγερν, το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών – Πώς πήραν την πρόκριση (Videos)

Η Ρεάλ Μαδρίτης που «έκλεψε» την πρόκριση από την Μάντσεστερ Σίτι και η Μπάγερν που νίκησε την Αρσεναλ πήραν τα εισιτήρια για τους ημιτελικούς του Champions League.

Τα ζευγάρια είναι πλέον Ντόρτμουντ- Παρί Σεν Ζερμέν (30/4 και 8/5) και Μπάγερν – Ρεάλ (1/5 και 7/5).

Στο ντέρμπι των δυο τελευταίων κατόχων του τροπαίου στο Μάντσεστερ, την πρόκριση έκλεψε η Ρεάλ Μαδρίτης που μετά το 3-3 του Μπερναμπέου, νίκησε απόψε την ανώτερη της Σίτι στα πέναλτι με 4-3 (1-1 ο αγώνας στα 120 λεπτά).

Η Ρεάλ αιφνιδίασε στο 12′ με τον Ροντρίγκο, η Σίτι είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Χάαλαντ στο 19′. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στη συνέχεια αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Στο β’ μέρος το ίδιο σκηνικό με τη Σίτι να χάνει ευκαιρίες και τους Μαδριλένους να παραπαίουν και να αμύνονται μαζικά. Όμως η υπεροχή των Άγγλων καρποφόρησε στο 76′ με σουτ του Ντε Μπρόινε μέσα από την περιοχή (1-1). Ο οποίος σκόρερ στη συνέχεια, έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες να γυρίσει μόνος του το ματς.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι καθώς η Ρεάλ άντεξε στη πίεση και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι:

• Ρούντιγκερ 3-4

Στο Μόναχο, μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο, η Μπάγερν νίκησε 1-0 την Άρσεναλ και πήρε την πρόκριση στην τετράδα.
Η Μπάγερν ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος από το οποίο έλειψαν οι καλές φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν βγήκε πιο πιεστική στο ματς και στο 63′ με καρφωτή κεφαλιά του Κίμιχ οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ (1-0). Η Άρσεναλ εντελώς ακίνδυνη δεν μπόρεσε να γίνει σε καμία στιγμή απειλητική.

Φώτης Ιωαννίδης για τις φήμες περί ντόπινγκ: «Θα στραφώ στη δικαιοσύνη εναντίον όσων προσπάθησαν να σπιλώσουν το όνομά μου»

Λήξη συναγερμού στην Εθνική: Η UEFA ενημέρωσε επίσημα την ΕΠΟ ότι δεν υπάρχει θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη