Champions League: Τέσσερις ομάδες «σφράγισαν» την πρόκριση στους «16» – Όλα τα γκολ της βραδιάς (Video)

Τέσσερις ομάδες (Ρεάλ Μαδρίτης, Μπάγερν, Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ίντερ), εξασφάλισαν την πρόκριση τους στην φάση των «16» του Champions League μετά τους αγώνες της 4ης αγωνιστικής, στους οποίους ξεχώρισε το απίστευτο θρίλερ που παίχθηκε στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στον 1ο όμιλο, στο Μόναχο η Γαλατά έχασε σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο και μαζί έχασε και το ματς. Η κυνική Μπάγερν χτύπησε δύο φορές στο τέλος με τον Χάρι Κέιν, ενώ μείωσε στις καθυστερήσεις ο Μπακαμπού ο πρώην άσος του Ολυμπιακού…

Στο άλλο ματς όμως του ομίλου στη Δανία, είχαμε το απόλυτο θρίλερ της βραδιάς. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αιφνιδίασε την Κοπεγχάγη με δύο γκολ του Χόιλουντ, όμως στο 42’ ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Ράσφορντ, έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Ο επιθετικός της Γιουνάιτεντ αποβλήθηκε και δύο λεπτά μετά δέχθηκε και γκολ από τον Ελιουνούσι που μείωσε σε 1-2 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε και την ισοφάριση με πέναλτι του Γκονσάλβες! Στο β’ μέρος με πέναλτι του Φερνάντες οι Αγγλοι πήραν ξανά προβάδισμα, όμως η Κοπεγχάγη ισοφάρισε στο 83’ με τον Λεράγκερ και στο 88’ έφτασε στην ανατροπή με τον Μπαρντατζί (4-3).

Στον 2ο όμιλο, η Αρσεναλ με γκολ του Τροσάρ και του Σάκα «καθάρισε» άνετα τη Σεβίλλη, ενώ στο άλλο ματς η Αϊντχόφεν νίκησε δύσκολα τη Λανς 1-0.

Στον 3ο όμιλο, στη Μαδρίτη η Μπράγκα έχασε πέναλτι στο 6’ με τον Τζαλό και η Ρεάλ με τους Ντίας, Βινίσιους και Ροντρίγκο πήρε εύκολα τη νίκη. Αντίθετα η Νάπολι «γκέλαρε» με την Ουνιόν στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» (1-1).

Τέλος στον 4ο όμιλο, η Ρεάλ Σοσιεδάδ που νίκησε 3-1 τη Μπενφίκα και η Ιντερ που νίκησε 1-0 τη Ζάλτσμπουργκ στην Αυστρία με πέναλτι του Μαρτίνες, πήραν τα εισιτήρια της πρόκρισης.

Όλα τα γκολ της βραδιάς

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

1ος Όμιλος

Μπάγερν – Γαλατασαράι 2-1 (80’, 86’ Κέιν – 90’+3’ Μπακαμπού)

Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Γιουν. 4-3 (44’ Ελιουνούσι, 45’+8‘ πεν. Γκονσάλβες, 83’ Λεράγκερ, 88’ Μπανταρτζί – 3’, 28’ Χόιλουντ, 69’ πεν. Φερνάντες)

Βαθμολογία (4 αγώνες)

1.Μπάγερν 11-5 12

2.Κοπεγχάγη 7-8 4

3.Γαλατσαράι  6-9 4

4.Μάντσεστερ Γ. 9-11 3

2ος Όμιλος

Αρσεναλ – Σεβίλλη 2-0 (29’ Τροσάρ, 64’ Σάκα)

Αϊντχόφεν – Λανς 1-0 (12’ Ντε Γιονγκ)

1.Αρσεναλ 9-3 9

2.Αϊντχόφεν 4-7 5

3.Λανς 4-4 5

4.Σεβίλλη 4-7 2

3ος Όμιλος

Ρεάλ Μαδρ. – Μπράγκα 3-0 (27’ Ντίας, 58’ Βινίσιους, 61’ Ροντρίγκο)

Νάπολι – Ουνιόν Βερ. 1-1 (39’ Πολιτάνο – 52’ Φοφανά)

1.Ρεάλ Μαδρίτης 9-3 12

2.Νάπολι 6-5 7

3.Μπράγκα 5-9 3

4.Ουνιόν 3-6 1

4ος Όμιλος

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπενφίκα 3-1 (6’ Μερίνο, 15’ Οριανθάμπαλ, 21’ Μπαρενετσέα –  49’ Ράφα Σίλβα)

Ζάλτσμπουργκ – Ιντερ 0-1 (85’ πεν. Μαρτίνες)

1.Ρεάλ Σοσιεδάδ 7-2 10

2.Ιντερ 5-2 10

3.Ζάλτσμπουργκ 3-5 3

4.Μπενφίκα 1-7 0