Champions League: Θρίαμβος Μπενφίκα, αβαντάζ Γιουβέντους και «εκτελεστής» Ρονάλντο

Ο θρίαμβος της Μπενφίκα επί της αγνώριστης -την μετά Μέσι εποχή- Μπαρτσελόνα με 3-0, η νίκη της Γιουβέντους στο ντέρμπι της βραδιάς επί της Τσέλσι με 1-0,  η επική ανατροπή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Βιγιαρεάλ στις καθυστερήσεις με το 137ο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στη διοργάνωση αλλά και το απίστευτο ρεκόρ στα πέναλτι της Ζάλτσμπουργκ, ήταν τα πιο σημαντικά γεγονότα της χθεσινής βραδιά με την οποία ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Στον 5ο όμιλο η Μπάγερν έκανε τον αναμενόμενο περίπατο επί της Ντιναμό Κιέβου με 5-0, όμως στο άλλο ματς το επικό 3-0 της Μπενφίκα επί της Μπαρτσελόνα μόνο αναμενόμενο δεν ήταν. Οι Λουζιτανοί με αιχμή τον Ουρουγουανό Νούνιες σκόρπισαν τους Καταλανούς του Κούμαν και βαδίζουν από το κακό στο χειρότερο, με τον Ολλανδό τεχνικό να μετράει πλέον ώρες στον πάγκο της ομάδας.

Στον 6ο όμιλο, στην άτυπη ρεβάνς του περσινού τελικού του Europa league ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την τροπαιούχο Βιγιαρεάλ, οι Ισπανοί έχασαν γκολ με τον τσουβάλι στο πρώτο μέρος, οι Αγγλοι έμειναν ζωντανοί χάρις στον ντε Χέα και αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-1, η Γιουνάιτεντ ξύπνησε στο τέλος. Ισοφάρισε με τον Τέλλες και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (95’) χτύπησε ο συνήθης ύποπτος ο Κριτιάνο Ρονάλντο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Στο άλλο ματς του ομίλου στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Γιουγκ Μπόις που στην πρεμιέρα είχε νικήσει 2-1 την Γιουνάιτεντ, αλλά τελικά με γκολ του Πεσίνα στο 68’ κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Στον 7ο όμιλο, στη Γερμανία η Βόλφσμπουργκ με την Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με τον Ρώσο ρέφερι Καμπάκοφ να αναδεικνύεται σε αρνητικό πρωταγωνιστή δίνοντας ένα πέναλτι-δώρο στους Ισπανούς να ισοφαρίσουν, ενώ στην Αυστρία η Ζάλτσμπουργκ έγραψε ιστορία κόντρα στη Λιλ την οποία νίκησε 2-1 χάρις σε δύο εύστοχα πέναλτι του Αντεγιέμι. Η Αυστριακή ομάδα σε δύο παιχνίδια στον όμιλο έχει κερδίσει συνολικά 5 πέναλτι! Θυμίζουμε ότι είχε κερδίσει τρίαπ πέναλτι στην πρεμιέρα στη Σεβίλλη, όπυο είχε ευστοχήσει μόλις σε ένα…

Τέλος στον 8ο όμιλο, στο ντέρμπι της βραδιάς στο Τορίνο η Γιουβέντους με γκολ του Κιέζα νίκησε 1-0 την πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι, ενώ στην Αγία Πετρούπολη, η Ζενίτ συνέτριψε 4-0 την Μάλμε που έπαιζε από το 53’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αχμεντχόντζιτς από τον Ελληνα ρέφερι Τάσο Σιδηρόπουλο…

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League:

Τρίτη 28/9

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Παρί Σεν Ζερμέν -Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (8’ Γκεγιέ, 75’ Μέσι)

Λειψία – Μπριζ 1-2 (7’ Ν’κουνκού – 24’ Βανάκεν, 41’ Ριτς)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Πόρτο – Λίβερπουλ 1-5 (Ταρέμι – 18’, 60’ Σαλάχ, 45’ Μανέ, 77’, 83’ Φιρμίνο)

Μίλαν – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (20’ Λεάο – 85’ Γκριεζμάν, 96’ πεν. Σουάρες)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Αγιαξ – Μπεσίκτας 2-0 (17’ Μπέργκχαους, 49’ Αλέ)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ίντερ 0-0

Ρεάλ Μαδρίτης – Σερίφ Τιρασπόλ 1-2 (68’ πεν. Μπενζεμά – 26’ Γιακσιμπόεφ, 89’ Τιλ)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπάγερν – Ντιναμό Κιέβου 5-0 (12′ πεν., 27’  Λεβαντόφσκι, 68′ Γκνάμπρι, 74′ Σανέ, 87′ Τσούπο Μοτίνγκ )

Μπενφίκα – Μπαρτσελόνα 3-0 (3’, 79’ πεν. Νούνιες, 69’ Σίλβα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Μπάγερν……………..8-0….6

2.Μπενφίκα……………3-0….4

3.Ντιναμό Κιέβου…..0-5….1

4.Μπαρτσελόνα……..0-6….0

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Αταλάντα – Γιουνγκ Μπόις 1-0 (68’ Πεσίνα)

Μάντσεστερ Γ. – Βιγιαρεάλ 2-1 (60′ Τέλες, 95′ Ρονάλντο  – 53′ Αλκάθερ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Βόλφσμπουργκ – Σεβίλλη 1-1 (48′ Στέφεν – 87′ πεν. Ράκιτιτς)

Ζάλτσμπουργκ – Λιλ 2-1 (34’ πεν., 53’ πεν. Αντεγέμι – 62’ Γιλμάζ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Ζάλτσμπουργκ…….3-2….4

2.Σεβίλλη………………..2-2….2

1. Βόλφσμπουργκ……1-1….2

4.Λιλ……………………….1-2….1

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Ζενίτ – Μάλμε 4-0 (10′ Κλαουντίνιο, 49′ Κουζιάγιεφ, 80′ Σουτόρμιν, 95′ Γουέντελ)

Γιουβέντους – Τσέλσι 1-0 (46’ Κιέζα)