Champions League: Θρίαμβος της Νιούκαστλ στο… El Arabico, 4-1 την Παρί – Όλα τα γκολ της βραδιάς (Video)

Στα ματς της 2ης δόσης της 2ης αγωνιστικής του Champions League, η Νιούκαστλ ήταν αυτή που έκλεψε την παράσταση και διάλυσε με 4-1 την Παρί Σεν Ζερμέν. Επισκίασε έτσι τις μεγάλες εκτός έδρας νίκες της Μπαρτσελόνα, της Σίτι και της Λάτσιο…

Στον 5ο όμιλο, ο πρώην παίκτης του Άρη, Λούις Πάλμα πέτυχε γκολ για το 2-1 της Σελτικ επί της Λάτσιο αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ από το VAR. Και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λάτσιο έκλεψε τη νίκη με κεφαλιά του Πέδρο (1-2).

Στον 6ο όμιλο, η Νιουκάστλ έκανε πάρτι σε βάρος της Παρί ειδικά στα πρώτα 60 λεπτά και συνέτριψε με 4-1 την παρέα του Εμπαπέ.
Στο άλλο ματς στο Ντόρτμουντ, η Μπορούσια έμεινε στο 0-0 με τη Μίλαν.

Στον 7ο όμιλο, η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε εκτός έδρας το εμπόδιο της Λειψίας χάρις σε γκολ του Αλβαρες στο 84′ και του Ντοκού στις καθυστερήσεις, ενώ στο Βελιγράδι ο Ερ. Αστέρας έσωσε την ισοπαλία με την Γ. Μπόις στο 88′ με τον Μπουκαρί (2-2).

Τέλος η Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι του 8ου ομίλου νίκησε δια πυρός και σιδήρου στην Πορτογαλία την Πόρτο με γκολ του Τόρες, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο ματς στη θέση του
τραυματισμένου Λεβαντόφσκι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το VAR ακύρωσε δύο γκολ των γηπεδούχων ενώ στο 93′  αποβλήθηκε ο Γκάμπι.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:
5oς ΟΜΙΛΟΣ
Ατλέτικο Μ. – Φέγενορντ 3-2 (12′, 47′ Μοράτα, 45+3′ Γκριεζμάν – 7′ αυτ. Ερμόσο, 34′ Χάντσκο)
Σέλτικ – Λάτσιο 1-2 (12′ Κουρουχάσι -29′ Βεσίνο, 90+6′ Πέδρο)
6ος ΟΜΙΛΟΣ
Ντόρτμουντ – Μίλαν 0-0
Νιούκαστλ – Παρί Σ.Ζ. 4-1 (17′ Αλμιρόν, 39′ Μπερν, 50′ Λόνγκσταφ, 90+4′ Πάρντο – 56′ Λ. Ερνάντες)
7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ερ. Αστέρας – Γιουνγκ Μπόις 2-2 (37′ Εντιαγέ, 88′ Μπουκαρί – 48′ Μούγκρινιτς, 61′ πεν. Ιτάν)
Λειψία – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (47′ Οπέντα – 25′ Φόντεν, 84′ Αλβάρεζ, 92′ Ντοκού)