Champions League: «Βόμβα μεγατόνων» από την Σέριφ Τίρασπολ στη Μαδρίτη με ήρωα τον Αθανασιάδη (1-2 τη Ρεάλ)

Μπορεί η Παρί Σεν Ζερμέν να πήρε το ντέρμπι από την Μάντσεστερ Σίτι στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, όμως η πρωτάρα της διοργάνωσης Σέριφ Τίρασπολ από την Μολδαβία έσπειρε τον… τρόμο στη Μαδρίτη νικώντας την Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με 2-1 έχοντας «ήρωα» του ανεπανάληπτου θριάμβου της τον πρώην γκολκίπερ της ΑΕΚ τον Γιώργο Αθανασιάδη και πολύ καλό τον Δημήτρη Κολοβό!

Στο σούπερ ντέρμπι στο Παρίσι η Σίτι ήταν πολύ καλύτερη της Παρί κι έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Ντοναρούμα που έπιανε τα άπιαστα. Παράλληλα η Παρί ήταν κυνική και ουσιαστική στην επίθεση και είχε στη σύνθεση της τον Λίο Μέσι που όχι μόνο αγωνίστηκε αλλά ήταν εκείνος που σφράγισε με το 2-0 το τελικό σκορ. Στο άλλο ματς του ομίλου η Λειψία προηγήθηκε νωρίς αλλά η Μπριζ γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο σε 1-2 και πήρε σπουδαία νίκη στη Γερμανία.

Στο Οπόρτο η Λίβερπουλ με τους συνήθεις ύποπτους Σαλάχ και Μανέ καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο την Πόρτο και στο β’ μέρος έκανε περίπατο φτάνοντας στο εμφατικό 1-5. Την ίδια ώρα στο Μιλάνο, η Μίλαν έχασε τετ α τετ με τον Ρέμπιτς στο 12’, προηγήθηκε στο 20’ με τον Λεάο, στο 29’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κεσιέ με 2η κίτρινη κάρτα και στο 43’ πάλι ο Λεάο είχε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι στο οριζόντιο δοκάρι του Ομπλακ. Όμως δεν άντεξε ως το τέλος. Η Ατλέτικο με το πρώτο γκολ του Γκριζμάν φέτος ισοφάρισε στο 85’ και πήρε τη νίκη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Σουάρες που σκοράρισε σε εκτός έδρας ματς στη διοργάνωση μετά από 7 χρόνια!

Στον 3ο όμιλο ο Αγιαξ έκανε το «2 στα 2» νικώντας εύκολα την Μπεσίκτας 2-0 και στο άλλο παιχνίδι η Ντόρτμουντ χωρίς τον Χάαλαντ νίκησε δύσκολα 1-0 την Σπόρτινγκ με γκολ του Μάλεν…

Στον 4ο όμιλο Σαχτάρ και Ιντερ έμειναν στο 0-0 αλλά στη Μαδρίτη η πρωτάρα Σέριφ μετά τη νίκη έκπληξη στην πρεμιέρα επί της Σαχτάρ, έριξε «βόμβα μεγατόνων» με τη μεγαλύτερη μέχρι σήμερα νίκη στην ιστορία της με 2-1 επί της Ρεάλ. Η οποία Ρεάλ ισοφάρισε στο 68’ με αμφισβητούμενο πέναλτι του Μπενζεμά αλλά στο 72’ ο νεαρός Τιλ από το Λουξεμβούργο έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των Μαδριλένων να γυρίσουν το παιχνίδι. Κορυφαίος του αγώνα ο Γιώργος Αθανασιάδης που κατέβασε ρολά και έμεινε ανίκητος σε όλες τις προσπάθειες του Μπενζεμά και του Βινίσιους…

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League έχει ως εξής:

Τρίτη 28/9

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Παρί Σεν Ζερμέν -Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (8’ Γκεγιέ, 75’ Μέσι)

Λειψία – Μπριζ 1-2 (7’ Ν’κουνκού – 24’ Βανάκεν, 41’ Ριτς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν 4

Μπριζ 4

Μάντσεστερ Σίτι 3

Λειψία 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Πόρτο – Λίβερπουλ 1-5 (Ταρέμι – 18’, 60’ Σαλάχ, 45’ Μανέ, 77’, 83’ Φιρμίνο)

Μίλαν – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (20’ Λεάο – 85’ Γκριεζμάν, 96’ πεν. Σουάρες)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Λίβερπουλ 6

Ατλέτικο Μαδρίτης 4

Πόρτο 1

Μίλαν 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Αγιαξ – Μπεσίκτας 2-0 (17’ Μπέργκχαους, 49’ Αλέ)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ίντερ 0-0

Ρεάλ Μαδρίτης – Σερίφ Τιρασπόλ 1-2 (68’ πεν. Μπενζεμά – 26’ Γιακσιμπόεφ, 89’ Τιλ)