Davis Cup: Περίπατος 48 λεπτών για Τσιτσιπά

Μέσα σε 48 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς «καθάρισε» με 2-0 σετ τον Τομ Ντίτεριχ από το Λουξεμβούργο στην πρώτη μέρα των αγώνων του Davis Cup για την 3η κατηγορία της Ευρωαφρικάνικης Ζώνης που ξεκίνησαν σήμερα στις εγκαταστάσεις του Τατοΐου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν σε πολύ καλή μέρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του τον οποίο νίκησε με 6-1 και 6-0.

Με τη νίκη αυτή η Ελλάδα πήρε προβάδισμα 2-0 επί του Λουξεμβούργου αφού στο πρώτο μονό ο Μιχάλης Περβολαράκης είχε νικήσει τον Ούγκο Ναστάσι 2-1 σετ (6-7, 6-3, 6-1).

Ο Μάρκος Καλοβελώνης και ο Πέτρος Τσιτσιπάς διαμόρφωσαν το 3-0 με τη νίκη τους 2-0 σετ (7-5, 6-4) στο διπλό επί των Κρις Ρόντες, Κριστόφ Τολ.

Η εθνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο (12/9) την Πολωνία, στο ντέρμπι του ομίλου και την Παρασκευή το Μονακό. Θυμίζουμε ότι οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο θα διεκδικήσουν το Σάββατο τα δυο εισιτήρια στα play-offs ανόδου που θα γίνουν τον Μάρτιο του 2020.