Έγραψε ιστορία ο Αρης κόντρα στον Παναθηναϊκό από το… ημίχρονο!

Όταν ο Άρης προηγήθηκε στο χθεσινό (16/9) παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού με 2-0 (τελικό σκορ 4-0) κανείς από τους παίκτες ή τους φίλους του δεν μπορούσε να σκεφτεί ότι έγραφε ιστορία! Κι αυτό γιατί κάτι ανάλογο είχε να συμβεί από το 1980, δηλαδή πριν 39 χρόνια!

Ήταν 21 Σεπτεμβρίου της σεζόν 1980-81 και τότε ήταν η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος με μόνη διαφορά ότι ο αγώνας είχε διεξαχθεί στο γειτονικό Καυτανζόγλειο λόγω έργων στο γήπεδο Χαριλάου. Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε μόλις στο 3′ με τον Ντίνο Κούη. Στο 36′ ο Θαλής Τσιριμώκος έκανε το 2-0 και το οποίο έμελε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα. Και εκείνη την περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα και μάλιστα είχε υπηρεσιακό προπονητή τον Ανδρέα Παπαεμμανουήλ. Τον οποίο υπηρεσιακό τεχνικό έχει τώρα ο Αρης (Απόστολος Τερζής)!

Να επισημάνουμε ότι κανείς από τους παίκτες που αγωνίστηκαν στο χθεσινό ματς δεν είχε γεννηθεί. Ο Γιώργος Δώνης ήταν μόλις 11 χρονών και ο Τερζής εννέα!