Επαγγελματικό διπλό του Ολυμπιακού στο «Βικελίδης»

Με μία επαγγελματική νίκη που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας και χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση πέρασε ο Ολυμπιακός από το «Κλεάνθης Βικελίδης»: 2-1, παρά το 0-1 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες έφτασαν τους 16 βαθμούς, έναντι 15 της Ξάνθης, 14 του ΠΑΟΚ, 13 του ΟΦΗ και 11 της ΑΕΚ.

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα πολύ νωρίς, με κεφαλιά του Ντιγκινί στο 7’ από κακό υπολογισμό του Ελ Αραμπί, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο. Ο Μασούρας ισοφάρισε στο 33’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσιμίκα, ενώ ο Ελ Αραμπί σημείωσε με τον ίδιο τρόπο το 1-2 πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Σουντανί, ο οποίος επιστρατεύτηκε από τον πάγκο όταν ο Ποντένσε ένιωσε ενοχλήσεις, σκόραρε στο 43’, αλλά είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του, οπότε το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή Τζοβάρα, μετά από εξέταση του VAR. Νωρίτερα ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, σε μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά.

Η αντεπίθεση του Άρη μετά την ανάπαυλα έμεινε άκαρπη, αφού ο Κόρχουτ αστόχησε σε κεφαλιά στο 54’ και ο Ντιγκινί νικήθηκε από τον Σα στο 67’. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 77’, με τον Μασούρα που αστόχησε. Ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Σεμέδο στο 81’.

Το ματς ήταν σκληρό και οι Γκάμα, Κόρχουτ, Σούντγκρεν, Σεμέδο, Τόνσο Τοροσίδης, Α.Παπαδόπουλος, Γκιγιέρμε, Σα χρεώθηκαν με κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Λούκας Σάσα, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (75’ Mαρτίνες), Φετφατζίδης (46’ Μαντσίνι), Ντιγκινί (84’ Τόνσο), Ιντέγε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβρ. Παπαδόπουλος, Τσιμίκας (57’ Τοροσίδης), Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (33’ Σουντανί), Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (83’ Γκερέρο).

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.