Εθνική: Πικρή νίκη με 84-77 – Δεν περνάει στην επόμενη φάση (Video)

Πικρό αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γνώρισε η Εθνική μπάσκετ, αφού νίκησε την Τσεχία με μικρότερη της επιθυμητής διαφορά, +7 αντί για το ζητούμενο +12. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 84-77 και οι Έλληνες διεθνείς αποχώρησαν από το γήπεδο απογοητευμένοι. Η αποστολή επιστρέφει αύριο στην πατρίδα με άδεια χέρια.

Η Εθνική έχανε στο ημίχρονο (33-34), αλλά κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελε στις αρχές της δ’ περιόδου, όταν προηγήθηκε με 63-51 και 65-53, με κορυφαίους τους Νικ Καλάθη, Θανάση Αντετοκούνμπο. Το σημείο που άλλαξε τη ροή του αγώνα και έδωσε πνοή στους Τσέχους ήταν το αυστηρό 5ο φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο (επιθετικό στον αιφνιδιασμό), 5.32 πριν το φινάλε, με το σκορ στο 67-57 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Οι Τσέχοι πέτυχαν τους επόμενους 4 πόντους από τη γραμμή και η διαφορά δεν ξανάφτασε σε διψήφιο αριθμό, αφού εκτός των άλλων οι δικοί μας είχαν 10/18 βολές, ενώ οι αντίπαλοι δεν έχασαν ούτε μία μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα (22/23). Η ελληνική ομάδα υστέρησε απελπιστικά και στα ριμπάουντ (30-42), ενώ η άμυνά της ήταν ευάλωτη στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

_x000D_
_x000D_

Πήγε έτσι χαμένο το παιχνίδι καριέρας του Νικ Καλάθη, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 5/9 τρίποντα, ενώ είχε ακομη 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αποφασιστικός αλλά έμεινε στο παρκέ μόλις για 23 λεπτά λόγω των φάουλ, ενώ ο αδελφός του, Θανάσης, πέτυχε 12 μαζεμένους πόντους από το 44-46 ως το 49-57 (τέλος τρίτης περιόδου). Ο Σλούκας έβαλε 16, ο Λαρεντζάκης 2, ο Μπουρούσης 2, ο Πρίντεζης 6, ο Παπαπέτρου 3, ο Παπανικολάου 5, ενώ έπαιξε και ο Παπαγιάννης. Κορυφαίος Τσέχος ήταν ο Μπόχατσικ με 25 πόντους, ενώ ο ηγέτης της ομάδας Σατοράνσκι απεγκλωβίστηκε στο β’ ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο Άουντα πρόσθεσε 13 πόντους.

Η Εθνική θα καταταγεί στην 9η θέση και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο μέσα από Προολυμπιακό τουρνουά, στις 7-12 Ιουλίου 2020. Την οχτάδα του Μουντομπάσκετ της Κίνας συγκροτούν οι ΗΠΑ, Σερβία, Ισπανία, Γαλλία, Αυστραλία, Αργεντινή, Πολωνία και εκτός συνταρακτικού απροόπτου Τσεχία.